Zimola po dvě a půl hodiny dlouhém jednání, jehož první polovinu navštívil i Hamáček, novinářům řekl, že spolustraníci z platformy akcentují některá témata, které sám také považuje za důležitá. Urychlená přeregistrace členů by měla umožnit zjistit, kolik členů strana skutečně má. Úprava stanov pak má umožnit operativnější jednání. "A byl bych rád, aby všichni členové měli možnost vybrat si nejužší vedení v přímé volbě," řekl.
Platforma podle něj podporuje účast ve vládě s ANO, rezonuje ale názor, že zatím ministři od červnového jmenování kabinetu nenaplňují možnosti. "Nevyužili jsme ten potenciál, který nám byl dán. Bavíme se i o částečné rekonstrukci vlády za sociální demokracii, musíme přijít s novými tématy a jejich razantním prosazováním," řekl.
ČSSD má ve vládě ministra vnitra Hamáčka, ministryni práce Janu Maláčovou, ministra zemědělství Miroslava Tomana, ministra kultury Antonína Staňka a dnes jmenovaného šéfa diplomacie Tomáše Petříčka. Hamáček myšlenku na obměnu ministrů na dotaz ČTK odmítl. "Rekonstrukce vlády po třech měsících není na pořadu dne," konstatoval.
Hamáček byl na jednání asi hodinu a čtvrt. Po svém odchodu novinářům řekl, že debata byla místy vyhrocená, ale nevybočila z běžných diskusí v ČSSD. Konkrétnější být nechtěl s odkazem na vlastní výzvy, aby strana neřešila spory přes média. Konkrétní závěry lze podle Hamáčka čekat až od sobotního jednání ústředního výboru v Hradci Králové. "Ten bude rozhodovat, jak dál," uvedl. Personálie se pak budou řešit až v březnu, dodal letos zvolený šéf ČSSD s odkazem na sjezd, na kterém bude strana znovu vybírat své vedení.
"Obsah mého sdělení pro platformu na dnešním setkání byl určen pro ně. Když jsem řekl, že si nechci posílat vzkazy přes média, tak to dodržím. Platí, že ČSSD může uspět, jen pokud potáhneme za jeden provaz. Mediální očerňování musí nahradit tvrdá práce uvnitř a pro ČSSD," podotkl následně na Twitteru Hamáček.
Skupina Zachraňme ČSSD kolem Zimoly či bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška vznikla začátkem roku před letošním mimořádným sjezdem svolaným po neúspěchu ČSSD ve sněmovních volbách. Jejími představiteli jsou také bývalý senátor Zdeněk Škromach nebo hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Platforma chce být neformálním diskusním fórem o budoucnosti strany a jejích hodnotách.
ČSSD v nedávných volbách obhájila jediný senátorský mandát ze 13, nedařilo se jí ani na komunální úrovni. Hamáček výsledek označil za odraz ode dna po loňských sněmovních volbách. Zimola dnes řekl, že v rámci poctivosti vůči voličům nelze o odrazech ode dna mluvit. "Když to byl debakl nebo dokonce Waterloo. A jestliže to Waterloo bylo, pak to máme přiznat, poučit se a začít na sobě pracovat, aby příští volby třeba dopadly lépe," uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my
Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.
Další články z rubriky
13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus
Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…
- 12:00 Přijede ministr a vysvětlí vám boj za klima. Dáte za to miliony Kč
- 8:55 Další vzpoura v ODS: „Usnesení. Vyzýváme Petra Fialu...“
- 7:43 ČT vypnula primátora, který mluvil o Ukrajincích. On však nemlčí
- 6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno
- 4:44 Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti