„Dúmá leží 10 km od centra Damašku. Tam prý Asad, podle USA, Británie a Francie, použil chemické zbraně. Rozum mi nebere, proč by měl prezident Sýrie Bašár Asad vypouštět chemické zbraně ve své bezprostřední blízkosti. Dobytí tohoto místa, fakticky předměstí Damašku syrskými vládními silami, bylo jen otázkou několika hodin,“ zhodnotil Hannig a vzpomněl na to, jak kdysi popíjel kávu s jedním Syřanem.
„Utekl prý kdysi před Bašárovým otcem, prezidentem Háfizem al-Asadem do emigrace a žije v ČR jako náš občan už léta. Hovořil velmi dobře česky a sdělil mi, že je lékař. Čili u nás zcela integrovaný člověk,“ poznamenal Hannig s tím, že s oním mužem hovořil v době, kdy USA „trestaly“ Sýrii bombardováním vojenského letiště za údajný útok syrských vládních sil na město, jehož jméno si už teď nepamatuje.
„Tehdy mi říkal, že ačkoliv není rozhodně přívržencem Asadovým, přesto zůstává v srdci Syřanem a sleduje vše, co se v jeho zemi děje. Říkal mi, že je nesmysl, že by Asad použil chemické zbraně ve městě, které už měl vojensky skoro pod kontrolou. Že Asad je všechno možné, ale že rozhodně není ‚blbej‘, jak tehdy zcela bezchybně pražsky pravil,“ sdělil a právě přemýšlel, co by říkal nyní.
„Ťukal by si asi na hlavu, že by si Asad sám vypustil chemické zbraně 10 km od svého sídla. Pověděl by mi asi, znaje jako bývalý obyvatel hlavního města Damašku místopisnou situaci, že je naprosto vyloučené, aby Asad vypustil chemické zbraně v Dúmá. To je prý jako by Zeman, nebo Babiš shodil chemické zbraně na Proseku,“ poznamenal Hannig.
Lituje podle svých slov nyní toho, že fandil Donaldu Trumpovi během jeho kampaně a drží palce Rusku, aby zachovalo chladnou hlavu. „Zdá se mi totiž, že všechny naše nynější ‚spojence‘ nudí mír, který už 73 let prožíváme v Evropě. ‚Akce‘ Skripal vyšuměla, tak zase je třeba nahodit novou udičku,“ uvedl Hannig.
„Začínám si vážit toho, že naše země jako jediná nepodlehla úsilí našich spojenců, abychom diplomatickou misi v Damašku zrušili. Alespoň v něčem jsme byli odvážní. Myslím si, že se to projeví v možnostech našich podnikatelů při obnově válkou zničené Sýrie. Jenom se bojím, aby si naše vláda v demisi nestáhla kalhoty a diplomatické zastoupení v důsledku tlaku EU a USA nezrušila. ANO by si mělo uvědomit, že další zbabělost, na rozdíl od suverénní politiky Maďarska, Slovenska, Rakouska, ale i např. Portugalska v případě vyhošťování ruských diplomatů v souvislosti s akcí Skripal, by mělo důsledky na volební výsledek tohoto hnutí, které se výrazně profilovalo, jako hnutí protestní a ne jako hnutí zbabělé,“ uzavřel s tím, že je důležité, aby svět nebyl provokacemi vnořen do další světové války, jež by byla pro svět i pro Evropu zničující.
- Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef