Znásilnění muslimky Ježíšem v divadle v Brně znechutilo i biskupa Malého. Ředitel se dovolává umělecké svobody

09.04.2018 22:31 | Zprávy

Brněnská divadelní hra Naše násilí, vaše násilí vyvolává velké emoce ze všech stran. Kromě brněnského náměstka se proti hře ohradil podle serveru Echo24.cz i známý biskup a jeden ze spoluzakladatelů Občanského fóra, Václav Malý. Kritiku sklízí zvláště scéna, ve které Ježíš Kristus znásilní muslimskou ženu. Hra tím naráží na téma Evropy a uprchlické krize, ignorance a strachu.

Znásilnění muslimky Ježíšem v divadle v Brně znechutilo i biskupa Malého. Ředitel se dovolává umělecké svobody
Foto: apha.cz
Popisek: Biskup Václav Malý

Divadelní hra provokativního chorvatského režiséra Frljiće čelí kritice ze všech stran. Biskup Václav Malý se domnívá, že projevený nesouhlas je oprávněný. „Jsem nemile překvapen, s jakou necitlivostí organizátoři obhajují uvedení hry v Brně, aniž berou v potaz, že svoboda slova je pokřivena, pokud prezentuje sice dramaticky nadsazenou, ale nechutnou a urážlivou scénu o Ježíši,“ napsal na svém profilu na Facebooku podle serveru Echo24.cz biskup Václav Malý.

Kritický ohlas již dříve neskrýval ani náměstek brněnského primátora Petr Hladík, který otevřeným dopisem požadoval od ředitele Národního divadla Brno zvážit nahrazení díla. Kritiku sklidil také od spolku Brno+ nebo hnutí Slušní lidé.

Celá zpráva zde.

Martin Glaser, ředitel ND Brno a pořadatel akce, ale stáhnutí hry odmítl s tím, že připomněl jedno z hesel akce, kterým je svoboda. Diváci podle něj mohou hru buď ignorovat, nebo zhlédnout. Na programu festivalu pak pracuje dramaturgická rada. „O zařazení jednoho každého představení na program se vedou dlouhé diskuse. Na program festivalu se tak nedostane žádné představení, na kterém nepanuje většinová shoda,“ uvedl v prohlášení Martin Glaser.

Podle svých slov se domnívá, že diskuse o kontroverzních problémech společnosti je legitimní. Tvůrci podle něj mohou přispívat k negativním emocím ve společnosti nebo přispívat k jejímu názorovému tříštění. „To je ovšem podle mne znakem demokracie. Můžeme zaujímat naprosto rozdílná stanoviska a názory, vynášet o různých skutečnostech naprosto odlišné hodnoticí soudy – například co je a co není umění, co je a co není kvalitní. Součástí našeho civilizačního okruhu je však stále i ono výše uvedené právo umělecké tvorby, která ke svému vyjádření svobodně používá i obecně sdílené symboly a obrazy,“ uvedl Martin Glaser.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

,,V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.” Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů

4:44 ,,V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.” Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů

Jak by se mohla rozpadnout EU? ,,Nespokojené obyvatelstvo členských zemí vymění své politiky a ti od…