Páky na agresivitu máme, ale musíme je využívat. Tak se jmenuje úterní otvírák deníku Právo. Jde o rozhovor s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Podle ní je nutné vymáhat právní rámec u výhrůžek a agresivních projevů, které se ve veřejném prostoru objevují od radikálních odpůrců covidových nařízení. „Současné normy jsou postačující, ale musejí se důsledně vymáhat,“ konstatovala.
ParlamentníListy.cz se politiků v anketě zeptaly: „Lenka Bradáčová v Právu uvedla, že je potřeba více využívat platné právní normy proti agresivním projevům ve veřejném prostoru od odpůrců covidových opatření i obecně. Jak na to pohlížíte?“ S odpověďmi zareagovaly mimo jiné i tři bývalé ministryně spravedlnosti. „Lenka Bradáčová si těchto jevů začala bohužel všímat až nyní. Když Milion chvilek urážel a zastrašoval prezidenta, premiéra a lhal i o mně, to jí nevadilo, ale naopak velmi vyhovovalo. Teď se s novou vládou probudila a snaží se být aktivní, což považuji za čistě účelové,“ povšimla si Marie Benešová, která byla ministryní spravedlnosti ve dvou vládách, od července 2013 do ledna 2014 ve vládě premiéra Rusnoka a od dubna 2019 do prosince 2021 ve vládě premiéra Andreje Babiše.
„Nejsem příznivcem masivních státních zásahů v žádné oblasti mezilidských vztahů. Právo je třeba používat jen v nejextrémnějších případech. Lidé toho spoustu řeknou a napíší pod vlivem emocí,“ uvedla Daniela Kovářová, která byla ministryní spravedlnosti ve vládě premiéra Fischera v letech 2009 až 2010. Nyní je prezidentkou Unie rodinných advokátů. Nejkratší dobu byla ministryní spravedlnosti Taťána Malá, která je nyní poslankyní za hnutí ANO. „Jakékoliv projevy nenávisti a agresivní projevy nemůžeme přehlížet a v žádném případě je tolerovat. A to jak v reálném světě, tak v kyberprostoru. Demokracii a svobodu jednoznačně ctím, ale projevy nenávisti a agrese není možné tolerovat vůči nikomu, ať už se jedná o občany, nebo veřejně činné osoby. Jsem připravena právě toto téma otevřít jako předsedkyně podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí, protože násilí v kyberprostoru považuji u nás za nedostatečně řešené,“ sdělila.
„Platí obecně, že platné právní normy se mají využívat, proto jsou platné. Jsem však velmi obezřetný k výzvám typu více, šířeji, silněji. To se může snadno zvrtnout ke zneužití,“ napsal Michael Canov (STAN), místopředseda ústavě-právního výboru Senátu ČR.
Vrchní státní zástupkyně chce na sebe opět upoutat pozornost
„Za vrchní státní zástupkyně Bradáčové Vrchní státní zastupitelství v Praze porušovalo ústavní práva lidí, když si vybíralo soudy pro uvalení vazby či nařízení odposlechu. Bylo pošlapáno právo na zákonného soudce. Pokud hovoří o vymáhání práva na demonstracích, mám obavu o respektování práva demonstrovat proti zvůli moci. Svoboda projevu a shromažďování je to, co nás odlišuje od totality před listopadem 1989. Rád bych, kdyby tomu tak bylo i nadále,“ zadoufal Zdeněk Koudelka, ústavní právník, bývalý poslanec, místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru, který byl v červnu 2004 navržen premiérem Špidlou na post ministra spravedlnosti, ale než se jím stal, vláda padla.
„Obecně platí, že je potřeba více využívat platné právo než přijímat nové zákony. Ale to by je musely správní orgány a orgány činné v trestním řízení znát a uplatnit,“ vysvětlil Vojtěch Filip, bývalý dlouholetý předseda KSČM, poslanec, místopředseda Sněmovny, advokát.
Náměstkem na Ministerstvu spravedlnosti, ale i poslancem a senátorem, kde v obou působil v ústavně-právním výboru, byl Jiří Vyvadil, jehož reakce je obzvláště peprná. „Lenka Bradáčová je zřejmě nejzákeřnější postava našeho státního zastupitelství od doby jeho vzniku. Svého času zlikvidovala podplukovníka Martince – což byl šéf protikorupčního oddělení – jenom proto, že na ni získal informace, že se schází k dýchánkům s podplukovníkem Šlachtou ve Špindlerově Mlýně. Skončilo to koncem Martince, podpořil ji tehdy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Proto k ní nemohu mít pozitivní vztah, nevěřím jí v ničem, všechno dělá účelově jenom proto, aby se zalíbila novým pánům. Chápu, že svého času ji jmenoval současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který mi v některých oblastech vůbec nevadí a v některých ano. Každý ví, kdo je don Pablo v Brně. Pomyslně vzato, ruku ruka myje. Bude ji podporovat, i její verzi státního zastupitelství,“ sdělil na úvod.
Věnoval se i konkrétní otázce. „Agresivita je samozřejmě velmi značná. Na druhé straně jsem člověk, který i když nemusí a nesouhlasí s celou řadou výkřiků, které se odehrávají na demonstracích, tak si uvědomuji, že se to u nás děje takovým českým přátelsko-švejkovským způsobem. Nejsme jako v Kanadě, kde zablokovali hlavní město Ottawu. Koronavirus je závažný sociální problém, má dopady na psychiku. Lidé jsou už po dvou letech unaveni, jsou expresivní, často nerudní i hrubí. Souhlasím s tím, aby byli v krajních případech trestáni. Ale je také třeba říci, že musí existovat nějaký přirozený ventil pro uvolnění vnitřního napětí. Vrchní státní zástupkyně chce na sebe opět upoutat pozornost. Chce být tvrdá, ale sama v mnoha ohledech pravidla nedodržovala,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban