Zpupná šlechto současnosti, pozor na gilotinu. Při výročí Francouzské revoluce našel historik řadu paralel se současným stavem

17.07.2016 14:00 | Zprávy

HISTORIE A SOUČASNOST OČIMA VLASTIMILA VONDRUŠKY Výročí Velké francouzské revoluce, jehož oslavy letos překryl teroristický čin v Nice, inspirovalo spisovatele Vlastimila Vondrušku k analogii s nynější situaci. Vždyť každá doba, i ta dnešní, v sobě generuje napětí mezi vládnoucími elitami a prostým lidem. A je jedno, zda jde o elity urozené či volené, neboť v současném politickém systému jsou volené elity nadány privilegii téměř šlechtickými. Jen tehdy byl roznětkou hladomor, nyní migrační krize.

Zpupná šlechto současnosti, pozor na gilotinu. Při výročí Francouzské revoluce našel historik řadu paralel se současným stavem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška

Spíše v slzách než za zvuků oslavných fanfár nás minulo výročí dobytí Bastily (14. července 1789), symbolického počátku Velké francouzské revoluce. Máme přece jiné aktuální starosti, řeknete si. Jenže jsou historické události, na které bychom neměli zapomínat, navzdory tomu, co nás obklopuje, protože jsou mementem. A nic se neděje náhodou.

O co ve zkratce šlo? Sedmiletá válka (1756 – 1763), v níž stála Francie na straně poražené, ukázala naprostou dezorganizaci správy země. Ale vládnoucí elity to nebraly na vědomí, král a dvorská šlechta se dál chovali neobyčejně rozmařile a zpupně. A situace se dál zhoršovala. Osvícenští učenci bili na poplach, podnikatelé protestovali proti přemíře byrokracie, ale současně se snažili bránit konkurenci řemeslníků (v roce 1776 byla vyhlášena úplná svoboda řemesel a obchodu, tedy zrušení cechů), zemědělská půda nestačila k obživě všech obyvatel venkova, neustále se zdražovaly základní životní potřeby.

Měšťané a venkované vzali iniciativu do svých rukou

V tomto klimatu se ministři Ludvíka XVI. pokoušeli o různé dílčí reformy, jenže naráželi na odpor aristokracie, duchovenstva a parlamentu. Zvláště silné pnutí, spojené dokonce s povstáními, vyvolala soudní reforma, díky níž by aristokracie ztratila kontrolu nad zákonodárstvím. Nakonec dosáhla toho, že král soudní reformu odvolal a v září 1788 souhlasil se svoláním generálních stavů. To šlechta považovala za své vítězství. Záhy se však ukázalo, jak velice se mýlila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Starý svět zmizel. Roste intenzivní digitální dohled, nevyhneme se tomu

11:28 Drulák: Starý svět zmizel. Roste intenzivní digitální dohled, nevyhneme se tomu

Protesty zemědělců, zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, oslabování stávajících institucí, zrušen…