Situace se zajištěním zubní péče ze strany státu je nyní v České republice neúnosná až katastrofální. Tato tvrdá slova nezazněla jen od zástupců veřejnosti, ale také na oficiální tiskové konferenci na moravskoslezském hejtmanství v Ostravě od špičkových zaměstnanců státní správy, lékařů a také od některých politiků. Standardní zubní péči si totiž nemohou v současné době zajistit statisíce lidí v ČR, jen v Moravskoslezském kraji (MSK) to činí přes 90 tisíc „bezprizorních“ pacientů. Velmi špatná situace v tomto směru také panuje, podle názorů lékařských specialistů i u dalších zainteresovaných osob, ve zlínském a ústeckém regionu. Reálně se tento problém dotýká všech okrajových míst v republice a ani ve velkých městech není situace zrovna růžová. Proto se rozhodl senátor Ladislav Václavec (ANO), který je zároveň ředitelem okresní krnovské nemocnice, zorganizovat celostátní výzvu a nechal i zpracovat několik odborných návrhů, jak nepříznivou situaci v tomto odvětví českého zdravotnictví postupně vyřešit. Součástí výzvy, adresované i ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi, je rovněž petice, kterou zatím podepsalo 105 starostů z karvinského, bruntálského a opavského okresu. Pod palbou kritiky za současný stav je zejména pražské vedení České stomatologické komory.
„Nevím, jak bych to řekl slušně, aby to bylo publikovatelné, ale vedení stomatologické komory se chová k lidem a vůbec k tomuto problému s nedostatkem zubních lékařů velmi macešsky. Opravdu nevím, co si mám myslet o vyjádřeních prezidenta komory Romana Šmuclera, který nám tvrdí, že lidé nebudou mít do 3 let žádné zubní kazy. Naprosto nepochopitelné je i počínání vedení této organizace, kdy v Praze nemají zájem na komunikaci s místními stomatologickými klinikami, jak tyto problémy řešit, ale kdy ani nepodporují, jako vůbec jediní v republice, vznik nové lékařské fakulty na Ostravské univerzitě, kde by mohli noví adepti stomatologie studovat. Proto oceňuji iniciativu pana senátora Václavce, který se snaží tento palčivý problém vyřešit svojí celostátní výzvou. Děláme tu ale vlastně práci za naši vládu,“ konstatoval velmi rozhořčeně náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví Martin Gebauer.
Mladí zubaři nefandí pojišťovnám, chtějí hned hotově. Problém je i s ošetřováním dětí
Další výhrady k práci vedení stomatologické komory, ale vůbec i k špatně nastavenému systému zubní péče zazněly od samotného lékaře-stomatologa Lubomíra Berana, majitele Dental Clinic AJNA v Ostravě, který i v pokročilém důchodovém věku, ještě slouží na zubní pohotovosti.
„Ze své každodenní praxe vím, že z těch přibližně 2500 tisíce pacientů, kteří prošli naší pohotovostí v poslední době, nemělo tak 65 procent svého zubaře, byť se o to velmi snažili. Setkávám se také s naprosto zarážejícími případy u dětí, které nechtějí zejména mladší zubaři ošetřit s tím, že je to prý zbytečné, když se jim zuby stejně vymění. Samozřejmě že to pak může mít negativní vliv na zdraví každého dítěte,“ uvedl zkušený stomatolog Beran a ještě doplnil: „Máme také za to, že není šťastné, když chtějí čerství absolventi stomatologie fungovat pouze za přímou úhradu a vybírají si jen velká města, kde mají zaručený dostatek bohatší klientely. Proto by absolventi měli po studiu pracovat alespoň 3 roky na smlouvu se zdravotní pojišťovnou, která by jim měla nabízet volné obvody.“
Podle dalších Beranových slov se situace ještě více vyhrotila po pandemii covidu, kdy řada věkově přesluhujících zubařů ukončila svoji praxi. Problémem jsou dle něj i velmi přísná, neadekvátní kritéria při zkoušení zahraničních lékařů. „Mám osobní zkušenost s tím, že zubaři ze zahraničí s letitou praxí, nejsou schopní udělat u nás zkoušku, protože je zkušební komise topí na anachronických prkotinách, které se už vůbec nepoužívají. Nevím, proč by ukrajinský zubař, který ve své zemi působil řadu let, nemohl nyní u nás fungovat u svých krajanů-uprchlíků, po pečlivém praktickém přezkoušení. Je třeba si uvědomit, že z těch 300 tisíc uprchlíků máme nyní stovky pacientů a řada Ukrajinců je už teď velmi překvapená, když k nám dojde, že jim poskytneme jen základní ošetření, protože tu náročnější péči nejsme schopni zajistit ani pro české pacienty kvůli nedostatku dentistů.“
Veřejnost dává senátorově výzvě za pravdu
Neutěšenou situaci se zubní péči v Česku, zvláště v okrajových lokalitách, potvrdila redaktorům ParlamentniListy.cz řada lidí, která novou výzvu senátora Václavce vítá.
„Je to opravdu binec a vůbec nechápu, jak to mohly všechny ty vlády dopustit, že je teď tak velký nedostatek zubařů. To politikové nemohli zajistit otevření potřebných oborů na lékařských fakultách už dříve a nastávající zubaře pak nějakým způsobem motivovat, třeba finančně nebo darováním bytů? Celý život jsem si platila zdravotní pojištění a teď v důchodu nemám už téměř rok zubaře. Z VZP mi nabídli ošetření v Ostravě, ale s čekací dobou na zákrok nebo preventivní prohlídku minimálně jeden rok. Tak to asi funguje v některých afrických, rozvojových zemích, no a teď i u nás,“ zlobila se sedmašedesátiletá důchodkyně Zdeňka z Krnova na Bruntálsku.
Podobný problém řešil i padesátiletý Petr z Vítkova na Opavsku:„Rok a půl jsem sháněl zubaře, potom co ten náš odešel do důchodu. Nakonec mi byl přidělen až z Olomouce, takže teď za ním musím jezdit celkem 180 kilometrů. To by nebylo až tak hrozné, ale máme zubaře, který chce za většinu zákroků hotovost. Při první návštěvě nového dentisty naše čtyřčlenná rodina zaplatila 40 tisíc korun. Teď jezdím k zubaři jen po výplatě. Je to neúnosné vzhledem k našim platům, které pobíráme.“
Kvůli vysokým úhradám za zubní péči dochází někdy i ke kuriózním situacím. Dvaapadesátiletá samoživitelka Helena z Opavy se nám se smíchem přiznala, že jednou, když byla ve špatné finanční situaci, tak si vypadlou plombu raději zalepila sama vteřinovým lepidlem, než by za její náhradu musela zaplatit další tisíce.
Vedení stomatologické komory obviňuje z potíží velké pojišťovny
Prezident stomatologické komory Roman Šmucler si ale žádné větší problémy se zubní péči nepřipouští a dle jeho názoru lze všechny současné potíže rychle vyřešit. Dokonce petici moravskoslezských lékařů a politiků označil za účelovou.
„Petice některých senátorů souvisí s tím, že tak či onak ve stomatologii podnikají a nemají dost zaměstnanců. Problém je ale docela snadno k řešení. Pojišťovny musejí nasmlouvat lékaře a zaplatit jim za registrace. Peníze mají pojišťovny na účtech, nic nebrání tomu vše vyřešit do konce roku. Už máme úspěšné projekty u některých ‚malých pojišťoven‘, snad se časem přidají i ty velké. No a nakonec snad začnou fungovat ordinace i senátorům a budou mít peníze i politický úspěch. Není to o výzvě. Je to o práci a tu my, na rozdíl od ostatních, děláme,“ sdělil mediálně známý lékař Šmucler.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán