Zvyšování výdajových rámců je proti fiskální smlouvě EU, varuje Kalousek

26.04.2014 21:07 | Zprávy

Zvýšení schválených výdajových rámců rozpočtu pro roky 2015 a 2016, které v pondělí vládě navrhne Ministerstvo financí, výrazně prohloubí strukturální deficit rozpočtu a je v rozporu s fiskální smlouvou Evropské unie. V sobotu to řekl místopředseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Zvyšování výdajových rámců je proti fiskální smlouvě EU, varuje Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Příští rok by se výdaje rozpočtu a státních fondů měly podle návrhu Ministerstva financí zvýšit o 11 miliard korun ze schválených 1153 miliard korun a v roce 2016 o 15 miliard korun ze schválených 1163,5 miliardy korun. Návrh obsahuje i nově výdaje pro rok 2017, ty ale ministerstvo nesdělilo.

Pokud vláda návrh schválí, tak podle Miroslava Kalouska výrazně vzroste strukturální deficit rozpočtu, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Kalousek odhadl, že hodnota strukturálního deficitu by se příští rok zvýšila až na 1,9 procenta HDP, fiskální pakt ale požaduje 0,5 procenta.

Kalousek připomněl, že v roce 2010 strukturální deficit činil téměř pět procent a poté se tento klíčový ukazatel podařilo snížit pod jedno procento. Na loňský rok Kalousek navrhl strukturální deficit 0,3 procenta.

„Je poměrně děsivou zprávou, že ministr financí (Andrej Babiš) v rozporu se všemi svými prohlášeními, jak chce šetřit, tento strukturální deficit pro rok 2015 ještě zhoršuje zhruba na 1,9 procenta. Oproti rozpočtu, který jsem navrhoval a prosadil na rok 2013, zhoršuje strukturální deficit šestinásobně," podotkl Kalousek.

Už úřednická vláda se podle Kalouska chovala rozpočtově nezodpovědně a strukturální deficit zvýšila z 0,3 procenta na letošních 1,4 procenta. Pokud strukturální deficit opravdu vzroste, tak podle Kalouska bude mnohem méně peněz na investice a prorůstové výdaje, a to ve srovnání s letoškem i předchozími vládami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…