Publicista Pečinka varuje opoziční politiky: Imunita chrání právě vás

17.02.2013 7:41 | Zprávy

Doživotní imunitě zvoní umíráček. Po sedmnácti nezdařených pokusech se našlo ve sněmovně dostatek hlasů, aby dlouho let kritizovaná výsada zákonodárců, v Evropě zcela ojedinělá, skončila. Možná i proto, že v posledních letech poslanecká imunita provinilce už příliš nechrání, jejich kolegové je pod tlakem veřejnosti už prakticky vždy policii ke stíhání vydají.

Publicista Pečinka varuje opoziční politiky: Imunita chrání právě vás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dnes se ve sněmovně bude hlasovat o důvěře vládě. Zasedání se asi protáhne do večerních hodin

„I když jsem přívržencem názoru, že imunita má smysl, protože slouží ochraně opozičních politiků, u doživotní imunity je to sporné,“ řekl ParlamentnímListům.cz politický komentátor Bohumil Pečinka.

Změnu ústavy musí ovšem ještě potvrdit Senát. Očekává se, že novelu schválí, i když nedávno podobný návrh v horní komoře kvůli neúčasti řady senátorů o dva hlasy neprošel. Změna zákona bude znamenat, že i zákonodárci a členové Ústavního soudu budou moci být trestně stíháni po skončení svého mandátu. I když sněmovna nebo Senát poslance či senátora policii nevydá, nebude to znamenat, že už se stíhání v tomto konkrétním případě nemusí bát, protože už na něj policie nikdy nemůže. Trestní stíhání by mohlo začít po vypršení jeho mandátu, což bylo dosud vyloučeno.

Imunita má smysl i v dnešní době

Publicista Bohumil Pečinka připouští, že nemá tak jednoznačný názor jako veřejnost, že by měla být imunita úplně zrušena nebo zúžena jen na projevy zákonodárců v parlamentu, jak navrhoval neúspěšně při projednávání zákona o zrušení imunity ve sněmovně ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Historicky vznikla tak, že první poslanci demokraticky zvolení v době Rakouska-Uherska se oprávněně báli provokací ze strany habsburského mocnářství, proto si dali tak široké pojetí, aby měli nějakou zbraň proti výkonné moci,“ vysvětlil, jak bezbřehé pojetí imunity v minulosti vzniklo. A v roce 1920 toto široké pojetí imunity přešlo do Ústavy první republiky a posléze to bylo v roce 1992 převzato do nové Ústavy České republiky. „Já stále jsem příznivcem toho, že imunita má smysl i v dnešní době, protože je to nástroj ochrany opozičních politiků před možnými provokacemi ze strany policie, justice a podobně. Myslím, že to má stále smysl,“ prohlásil.

Zachování doživotní imunity je velmi sporné

Ale připustil, že zachování doživotní imunity je velmi sporné, protože když sněmovna nebo Senát zákonodárce nevydá, nemůže být už nikdy stíhán. I kdyby se v budoucnu objevily nové, přitěžující okolnosti, případ už nebude možné znovu otevřít. „Ale nejsem pro to čistě úzké pojetí. Tlak veřejnosti je stejně takový, že když je důvodné trestní stíhání, tak si vydání ke stíhání zákonodárce vynutí. I poslanci, kteří si chtějí reálně zachránit svou kariéru, tak se předhánějí v tom, že deklarují, že sami se chtějí nechat zbavit imunity. Ale vzhledem k fungování české policie a státního zastupitelství jsem pro to, kromě zachování doživotní imunity, aby imunita zůstala i nadále,“ prohlásil Pečinka pro ParlamentníListy.cz.

Miroslav Kalousek není žádný stratég

Bohumil Pečinka nesouhlasí s dalším zužováním imunity, třeba s minimalistickou verzí, která by se měla vztahovat jen na projevy zákonodárců v parlamentu, jak navrhoval ministr financí Miroslav Kalousek. „Je to zřejmě reakce na kauzu nákupu letadel Casa. Já myslím, že Miroslav Kalousek není žádný stratég, jen taktik, který myslí z hodiny na hodinu. Svým návrhem chtěl říci, že dojem, který vznikl u mnoha lidí v souvislosti s jeho bojem proti vydání exministryně obrany Vlasty Parkanové, byl mylný,“ soudí Pečinka.

Kalousek chtěl prý ústavní zákon potopit

Mnozí zákonodárci Miroslava Kalouska podezřívají, že svým pozměňovacím návrhem chtěl dosáhnout toho, aby celá novela zákona spadla pod stůl. K přijetí pozměňovacího návrhu totiž stačila prostá většina přítomných poslanců, ale pro přijetí celého ústavního zákona bylo nutné 120 hlasů. A podle předkladatelky Kateřiny Klasnové z Věcí veřejných bylo jasné, že pokud Kalouskova změna projde, nenajde se nakonec dostatek poslanců pro přijetí zpřísněného zákona. Z podobného záměru nepodezřívali Kalouska jen opoziční poslanci, ale i jeho kolegové z vládní koalice, například šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Nehlasoval jsem pro populistický návrh pana ministra Kalouska, který to měl celé zbourat, a hlasoval jsem pro ten návrh, jak byl předložen," řekl médiím Benda.

Je třeba nepřestat to zkoušet

I další poslanci se podivovali, že teď by Kalousek zužoval imunitu jen na projevy, když ještě před půl rokem emotivně bojoval proti vydání exministryně a poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové policii za údajně předražený nákup letadel Casa. Kalousek prohlásil, že zákonodárci neumějí institut imunity využívat. Vydávají prý k trestnímu stíhání na žádost policie prakticky kohokoli a vydávání zákonodárců se stává nástrojem politického boje. I když prý s úspěchem nepočítal, je přesvědčen, že vývoj nelze zastavit a některá z příštích sněmoven relikt zruší. „Je třeba nepřestat to zkoušet," konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…