Ač převážně všichni nyní již vysokého seniorského věku, nuceně opustivší své domovy jako děti před více než sedmdesáti lety, ctí zde své kořeny a spolu s mladšími ze svých řad, tj. potomky sudetských Němců, i kořeny svých předků, kteří je naučili vlast milovat. V křesťanském duchu se dokázali přenést přes temné stránky historie v srdci Evropy a pravidelně přijíždějí, mnozí i o berlích, aby vzpomínali na starý Most i zaniklé okolní obce v regionu, pečovali o hroby svých zemřelých, ale např. navštívili i školu do které chodili, což je v Mostě budova oblastního muzea – původního německého gymnázia. Zde se jim dostalo přátelského přijetí jeho ředitelem Michalem Soukupem a společně si prohlédli výstavu „To nejlepší ze starého Mostu“.
Jejich každoroční krajanské setkání zahájené bohoslužbou, nese historický název „Slavnost Panny Marie Sněžné“ (patronky města Mostu), letos ještě umocněno vzpomínkou na 600 od bitvy u Mostu. Dějiny své domoviny znají velmi dobře a perfektně je interpretuje předseda spolku, rodák z Mostu Peter Wesselowsky povoláním učitel, ale též dlouholetý starosta bavorského Ochsenfurtu.
Naši krajané věnovali zdejšímu muzeu podstatnou část své vzpomínkové expozice z Erlangen nazvané „Domovské světničky“ a udržují zde kontakty mj. s Rotary klubem Most, Českojiřetínským spolkem pro rozvoj Krušnohoří a Mosteckou Charitou, která i letos věnovala zajímavé prospekty a pohlednice města pro členy spolku, kteří pro svůj věk či zdravotní stav již přijet nemohli.
Těmito kontakty Charita přispívá k odbourávání nežádoucích bariér minulosti, vedením pozitivního dialogu ke sjednocování Evropy a tím i k udržení míru ve světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV