Stejným procesem prochází jejich památka uvnitř Jáchymova, který byl sídlem správy 10 koncentračních táborů a epicentrem celé civilizační pohromy. Tady ji vytěsňuje turistický a lázeňský rozvoj města a možná i s tím související nezájem obce. Pietu politických vězňů z deseti koncentračních táborů v okolí města dnes představuje jedna jediná skulptura a soubor patnácti pamětních kamenů před kostelem sv. Jáchyma a sv. Anny v horní části města. Mimo město pak již jen kříž a pamětní místo, které zřídila skautská organizace vězněným kamarádům poblíž koncentračního tábora v lese v údolí proroka Eliáše.
Za této situace, kterou lze jen těžko pochopit, je v takových případech obvyklé, možnost zachránit památku politických vězňů zřízením památníku jako místa piety, vzpomínek, satisfakce obětí teroru, politických věznů, jejich rodin, potomků a příbuzných a jako místa národní paměti. Za zdroje inspirace a příklady moderního pojetí mohou sloužit obdobné památníky v zahraničí, např. v Berlíně Památník holocaustu anebo ve Washingtonu Památník amerických vojáků padlých ve Vietnamu.
Zřízení památníku by samozřejmě měla předcházet veřejná diskuse o možné koncepci. Můj návrh by byl: Památce 15 000 politických vězňů z koncentračních táborů na Jáchymovsku, nasazených v letech 1948-1961 jako otroci při těžbě uranu pro sovětské atomové bomby. Součástí komunistického teroru v době totality bylo v okolí památníku 10 koncentračních táborů:
ROVNOST, NIKOLAJ, BRATRSTVÍ, ELIÁŠ I., ELIÁŠ II., VYKMANOV I., VYKMANOV II. ,MARIÁNSKÁ, ÚSTŘEDNÍ a SVORNOST.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV