Filip Andler: AUKUS – nástroj proti údajné čínské expanzi?

27.09.2021 9:01 | Komentář

Nová vojenská aliance mezi USA, Austrálií a Velkou Británií (AUKUS) poprvé poskytne Austrálii ponorky, poháněné jadernou energií. Přestože pakt není oficiálně zaměřen proti jiné zemi, jeho cílem je zbrzdit rostoucí vliv Číny v jižním Pacifiku. V éře studené války existoval pakt ANZUS sdružující Austrálii, Nový Zéland a USA, který vznikl v roce 1951 a fungoval jako obdoba NATO v asijsko-pacifickém regionu. AUKUS tak lze chápat jako navazující projekt.

Filip Andler: AUKUS – nástroj proti údajné čínské expanzi?
Foto: pixabay.com
Popisek: Jaderný konflikt - ilustrační foto

Přestože se mnoho politiků domnívá, že zastrašování je jediným způsobem, jak chránit zájmy Západu, tato strategie přináší značná rizika. AUKUS je přímou reakcí na nedávné úsilí ČLR modernizovat a rozšířit její jaderné kapacity. Západní demokracie jsou také znepokojeny rostoucím zájmem Pekingu o sporné oblasti v Jihočínském moři. Provozují tak klasickou imperiální politiku a vměšují se do oblasti, kde nemají co pohledávat. Chtějí si zde udržet velmocenský vliv a vzdorovat vlivu čínskému. Mnozí analytici mezinárodních vztahů se však domnívají, že Západ by měl ČLR spíše zapojit do diplomacie než směřovat ke konfrontaci.

Premisa, že dvě země s jadernými zbraněmi by na sebe nikdy nezaútočily ze strachu ze vzájemného zničení, vychází z nebezpečné víry, že lidé jednají racionálně. Tento předpoklad ignoruje fakt, že se lidé často rozhodují na základě emocionálních reakcí, nikoli na základě racionálních argumentů. Karibská krize v roce 1962 je toho příkladem. Přestože je obranná reakce na čínskou jadernou expanzi z hlediska Západu pochopitelná, hrozí, že vytvoří tzv. „bezpečnostní dilema“. To je situace, kdy jedna strana v obavách o svou bezpečnost zlepšuje své vojenské schopnosti a namísto řešení bezpečnostních problémů eskaluje konflikt s jinými stranami a vytváří výsledek, kterému se všichni snažili vyhnout.

Ačkoliv je AUKUS jasným pokusem odradit Čínu od další expanze, bude mít pravděpodobně opačný účinek. V reakci na vnímanou hrozbu anglofonních spojenců Čína s větší pravděpodobností vyvine další úsilí ke zlepšení svých vojenských schopností. To by mohlo vést k situaci velmi podobné americko-sovětským závodům ve zbrojení během studené války. Během administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa, místo aby Washington zahájil dialog s Pekingem ohledně jeho diskutabilních ekonomických praktik, zavedl cla na čínský dovoz, což vedlo k obchodní válce, která pokračuje dodnes.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

Které daně?

Které daně jste konkrétně snížili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Noční rejdy zlodějů času

15:16 Zdeněk Lanz: Noční rejdy zlodějů času

Víme o nich už dlouho dopředu a přes to nás každý rok na jaře znovu a znovu okradou. Jsou vytrvalí,…