František Mareš: Každý týden s knihou nakladatelství Olympia

22.07.2022 10:47 | Tisková zpráva

Nakladatelství OLYMPIA zahájilo v druhé polovině roku 2022 dlouhodobý národní a nadnárodní program: Vzděláním a sportem k sebevědomí.

František Mareš: Každý týden s knihou nakladatelství Olympia
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, manager nakladatelství Olympia a programu: Vzděláním a sportem k sebevědomí

REPREZENTANTI 1906 – 2021

Olympia

O vynikající úrovni knih se sportovní tematikou, které již desítky let vydává nakladatelství OLYMPIA není třeba čtenáře tohoto žánru přesvědčovat. Ať již se jedná o zdokumentovaná mistrovství či o portréty sportovců, případně sportů, vždy je každý titul edičním počinem.

A jeden takový, s pořadovým číslem 4159, byl představen čtenářům na výstavě Svět knihy Praha 2022. Encyklopedická kniha autora Pavla Kováře představuje 883 českých a československých fotbalistů a byla na letošním knižním veletrhu v Praze jednou z nejúspěšnějších. Její prezentaci, v nepředstavitelném vedru výstavního stanu, provázely stovky lidí.

A aby ne, fotbalové tváře známé z medií, „ páni fotbalisté“, se kterými jsou spojeny naděje na vítězství i hořkost proher, stáli v malém prostoru nakladatelského stánku Olympia, aby se osobně zúčastnili tohoto aktu přivítání knihy na svět a podepsali se dospělým i dětem…tedy svým fanouškům a hlavně fandům naší národní hry, kterou ještě před dvěma desítkami let hrála téměř každá vesnice a hřištěm začínalo nebo končilo její teritorium. Zrezivělé branky, jako mlčící svědci času, jsou toho dokladem. Ale vraťme se ke knize samé.

Ta v historické posloupnosti vede čtenáře historií fotbalu od roku 1887 do roku 2021. Autor říká: „V české kotlině zapouštěl fotbal kořínky zásluhou nadšenců, kteří se s ním seznámili v jeho novodobé kolébce – Anglii. Byť bylo obtížné určit, kde a kdy se u nás hrál fotbal poprvé, shoda nastala posléze na Roudnici nad Labem a na dnu 29. září 1887. Další zdroje z přibližně stejné doby uváděly pražský Klub velocipedistů či Veslařský klub Blesk. S velkým zaujetím se hře údajně věnovali Angličané na zámku v Loučeni, když tu pracovali u hraběte Thurn-Taxise, velkého příznivce dostihů. Početní fotbaloví nadšenci se objevovali i v Plzni a okolí. Mladé hnutí toužilo po pravidelné soutěži, a tak se již v roce 1896 konalo první mistrovství Čech.“

Desetiletí za desetiletím je čtenář seznamován v téměř dokumentaristickém pojetí se jmény Jan Košek, Kolenatý, Pešek-Káďa, František Plánička, Bican, Pluskal, Masopust, Honza Berger, té či oné fotbalové doby, aby nakonec, po absolvování profesionálně skvěle provedeného exkursu tímto sportem, si připomněl naše velikány s jejich osudy a hlavně jejich výkony, kterými se zapsali nejen do různých „ síní slávy“ našich i zahraničních, ale především do paměti diváků.

To všechno jak by bylo součástí horka neuvěřitelné atmosféry knižního veletrhu.

Olympia

Účastníci prezentace Reprezentantů: (zleva) Miloslav Jenčík, Antonín Panenka, Karol Dobiáš, Pavel Kovář, Jiří šíma, Jozef Chovanec, Vratislav Lokvenc

V jedné řadě stáli: Miloslav Jenčík, Antonín Panenka, Karol Dobiáš, Pavel Kovář, Jiří Šíma, Jozef Chovanec, Vratislav Lokvenc. Před nimi a kolem nich, s knihami k podpisu děti, kluci i děvčata, dospělí i staří … ale nějak se ve všech dala odhadnout sportovní duše. Ta totiž předznamenává člověka člověku.

Každý kdo chce mít doma jedno velké vyprávění o historii našeho fotbalu a chce si občas vzpomenout na naše nejlepší, ať už jsou s námi nebo ne, Reprezentanti ho, jako mávnutím kouzelného proutku přenesou do daného času a dovolí mu setkat s jeho lidmi.

Olympia

Na podpis " reprezentantů" čekala spousta čtenářů i fandů...

 

A jako douška na závěr: Prezentace skončila. Stánek byl najednou prázdný. Fotbalisté a pan ředitel nakladatelství se šli fotografovat ven. Najednou přispěchalo děvčátko, koupilo si knihu a ptalo se, kdo ji podepíše. Aktéři slávy už tam nebyli … smutek, zklamání, škoda. Ale někdo z přítomných vyšel ven a pověděl, co se stalo. Všichni ti „ slavní“ se vrátili. Přišli kvůli jednomu děvčátku, jednomu přání a jednomu podpisu. Prostě ti skutečně slavní a ještě k tomu sportovci už takoví jsou.

My těžko odhadneme radost, kterou to děvčátko mělo. A nezměřitelnou velikost té chvíle. I když nebyli na hřišti, tak zase dali, každý po svém, mistrovský gól.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…