František Matějka: Aby stát za své vlastní selhání mlátil lidi obušky, to je prasárna

15.09.2011 22:08 | Zprávy

Řešitelé „romské problematiky“ umí skvěle prohazovat příčiny a důsledky, čemuž zjevně podlehl i Václav Klaus.

František Matějka: Aby stát za své vlastní selhání mlátil lidi obušky, to je prasárna
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Cvičení vojenské policie

Aby stát skrze policii mlátil občany v ulicích obušky z koní jako nápravu vlastního selhání, to je, pane prezidente, neskutečná prasárna. Ano, stát měl restrikce a třeba i sílu, pokud by to jinak nešlo, v zájmu řešení problému využívat vůči VŠEM pachatelům přestupků a trestných činů bez rozdílu už dávno.

Koneckonců právě to je jeden z jeho hlavních úkolů, kvůli kterým občané platí daně. Stačilo by jen důsledné vymáhání pravidel stejných pro všechny a nevytváření speciálních úliteb jen pro některé, kteří nejsou schopni nebo ochotni pravidla akceptovat a plnit. Skutečný rasismus v pravém slova smyslu, tedy nikoli jen slovní projevy při páchání násilí, což je vidět prvním pohledem a je tak lákavé pro média, v České republice systémově aplikují právě politici. Zákony, právo a spravedlnost mají a musí platit pro všechny bez rozdílu. Za předpokladu, že by tomu tak bylo, nemohly by vznikat instituce, které mají ve svém názvu slovo Rom a jeho ekvivalenty a nesměly by vznikat programy, ovlivněné primárně etnickou příslušností cílové skupiny. Za předpokladu, že by politici opravdu chtěli takovou společnost, která v sobě nenese základy rasismu, nesměli by sami svými kroky dělit lidi už předem plošně na skupiny a museli by ke každému přistupovat jako k jednotlivci a to bez rozdílu jeho barvy kůže. Nic z toho tu ale ani dvacet let od vzniku nového samostatného státu není.

Měli jsme tu bezpočet různých integračních programů, máme přes 500 romských organizací, utraceny byly miliardy z veřejných rozpočtů a výsledek je naprosto žalostný. Ani na chvilku se nedivím těm lidem, kterým v mysli přetekla pomyslná poslední kapka a ačkoli před tím byli ochotni neházet všechny Romy do jednoho pytle, teď už takové tendence mají. Ve skutečnosti u nich nejde o postavení se Romům jako celku, ale o oprávněný vzdor vůči státu, který roky neřešil každodenní skutečné důsledky soužití a politici měli jen plnou hubu vzletných slov o integraci.

Nikoho nikdy nedonutíte, aby se něčeho účastnil, když nechce nebo toho není mentálně schopen. Za obrovský problém považuji naprosté zkreslení, mnohdy i prvotně v dobré víře ze strany „řešitelů", výsledků jakýchkoli integračních snah. Instituce a organizace pracují jen s těmi Romy, co sami dobrovolně chtějí, což je základní předpoklad sebemenšího úspěchu. Jenže na těch nelze ani omylem předkládat úspěšnost integračních projektů, protože v aplikační praxi se zkrátka naprosto drtivé většiny Romů netýkají. Jen těžko může například 100 pozitivních příkladů u těch, kteří sami chtěli, ve skutečnosti vyvážit desetitisíce těch, kterým je to úplně jedno - a to se můžete mediálně snažit masírovat lidi „pozitivními výsledky integrace" jak chcete, protože oni to vidí na vlastní oči každý den v ulicích svých měst a obcí.

V kontextu výše uvedeného považuji slova Václava Klause o zásahu státu nemilosrdnou silou za zcela mimo realitu stejně, jako jeho postoj k tomu, aby nevznikala ghetta. Je to právě stát, který pod taktovkou všech dosavadních politicky korektních politiků bez rozdílu stranické příslušnosti je další příčinou současného stavu, vedle obyčejné a zcela prosté skutečnosti, že Romové dnes jako národ žijí ve své podstatě v principu stejně, jako již stovky let - čehož svým způsobem přirozenou obdobou jsou i dnešní ghetta, nahrazující do jisté míry dřívější kočovné tábory. Jsou to právě a jedině politici, kteří se bojí říkat pravdu nebo ji nechtějí ventilovat z důvodu mnohdy osobního provázání na veřejné peníze jich samotných nebo jejich přátel a známých, kteří se tzv. „romskou problematikou" zabývají. A je to tentokrát i Václav Klaus, který se na tomto stavu z titulu svých politických pozic podílel.

Nemám obecně nic proti použití síly, ba mnohdy i skutečně exemplární, v případě řešení důsledků při útocích na životy, zdraví a majetek jednotlivých občanů. V tomto kontextu jsou naše zákony slabé a stojí stále na straně práv násilníků. Aby však stát skrze policii mlátil občany v ulicích obušky z koní jako nápravu vlastního selhání, to je, pane prezidente, opravdu prasárna.

Vyšlo na eportal.parlamentnilisty.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.  

Více:
Klausovy horké chvíle v Kyselce. Padla i urážka a potom facka

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.