Greenpeace: Blokujeme palmový olej od firmy, která kácí pralesy

27.09.2016 19:15 | Zprávy

Aktivisté Greenpeace dnes ráno zablokovali cestu pro dovoz a vývoz palmového oleje společnosti IOI v přístavu Rotterdam, evropské vstupní bráně pro palmový olej. Palmoolejné společnosti jsou stále zapojeny do kácení pralesů, lesních požárů rašelinišť a dětské práce a jak ukázala nová zpráva Greenpeace International, jejich palmový olej se prostřednictvím rafinerií firmy IOI dostává do Evropy a USA.

Greenpeace: Blokujeme palmový olej od firmy, která kácí pralesy
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Dva Indonésané, kteří byli lesními požáry přímo zasaženi, nyní společně s osmi aktivisty blokují přístup do rafinerie. Loď Greenpeace Esperanza byla zakotvena a přivázána k přístavu za rafinerií, aby zabránila vykládání palmového oleje z připlouvajících tankerů.

Dodavatelé IOI jsou spojeni s vážným poškozováním životního prostředí a lidských práv, jako je destrukce indonéských pralesů, zakládání ilegálních požárů a dětská práce. Šetření Greenpeace ukázalo, že palmový olej těchto společností nadále zaplavuje Evropu a USA. Přitom je příčinou kácení primárních pralesů na Papui a Kalimantanu, rozvoje na rašeliništích, nekontrolovatelných (často úmyslně založených) požárů a poškozování lidských práv, jako je používání násilí, vykořisťování pracovníků a dětská práce. Obecně řečeno: IOI porušuje pravidla a principy certifikace udržitelnosti (RSPO).

Průmyslové plantáže jako ty na palmový olej mají na svědomí roky trvající kácení pralesů a odvodňování rašelinišť, což vytváří ideální podmínky pro obrovské lesní požáry sužující Indonésii již více než dvě desítky let. Loňské požáry byly katastrofální - region na dlouhé měsíce zahallily tlustou vrstvou kouře. Mezi červencem a říjnem 2015 shořely více než 2 miliony hektarů indonéských pralesů a rašelinišť, což je rozloha poloviny Nizozemí. Kouř z požárů v roce 2015 způsobil 100 300 předčasných úmrtí napříč jihovýchodní Asií, jak minulý týden ukázala studie z amerických univerzit Harvard a Columbia.

Dva Indonésané přijeli do Nizezemí ze Západního Kalimantanu na indonéském Borneu, aby symbolicky přivezli odpor proti společnosti IOI i do její evropské základny. Jeden z nich je Nilus Kasmi. Loňské požáry způsobily Nilusovi a jeho rodině mnoho útrap - byli vystaveni toxickým částicím a výparům, které uzavíraly školy, kanceláře a zastavily obchod.

29331248584_71cdf6b7a3_o.jpg

“Doufal jsem, že vláda a společnosti by mohly krizi lesních požárů vyřešit, ale jejich neschopnost tak učinit mě přinutila pochopit, že zodpovědnost za ochranu indonéských pralesů musím nést já,” řekl Nilus Kasmi. Jak on, tak i jeho společník Adi Prabowo byli vyškoleni Greenpeace na hledání, prevenci a hašení požárů.

Obchodník s palmovým olejem IOI je mezi širokou veřejností neznámý. To hraje společnosti do karet, protože její špinavé praktiky nepodléhají pozornosti a kontrole veřejnosti, a mohou jí tak i procházet. Společně to však můžeme změnit. IOI by mělo vědět, že svět se dívá a že na trhu není místo pro palmový olej, který devastuje Indonésii, prostředí ohrožených druhů, naše společné klima a obyvatele jihovýchodní Asie.

Greenpeace společnosti IOI nabídlo způsob jak blokádu zrušit - aktivisté u vchodu zanechali prohlášení, pod které se IOI může podepsat, a tím se zavázat k udržitelnému dodavatelskému řetězci palmového oleje. Palmový olej může a musí být produkován udržitelným způsobem bez kácení a vypalování dalších pralesů. Pokud bude IOI souhlasit a veřejně se zaváže k ochraně pralesů, Greenpeace ukončí akci a zruší blokádu.  

Prosím, přidejte se k nám, podepište petici a zastavte společnost IOI v kácení pralesů!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Přebytek zahraničního obchodu se téměř zdvojnásobil

10:17 Petr Dufek: Přebytek zahraničního obchodu se téměř zdvojnásobil

Za prvních jedenáct měsíců loňského roku se přebytek zahraničního obchodu vyšplhal už na 219 mld. ko…