Greenpeace: Loňské požáry v Indonésii zabily přes sto tisíc lidí

19.09.2016 16:53 | Zprávy

Přelomová zpráva vědců z amerických univerzit Harvard a Columbia odhaduje, že v důsledku loňských ničivých lesních požárů v Indonésii došlo k 100 300 předčasným úmrtím.

Greenpeace: Loňské požáry v Indonésii zabily přes sto tisíc lidí
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Ve dnes zveřejněné studii jsou použity hodnoty znečištění vzduchu a satelitní data, z nichž vědci vypočítali, jakým způsobem byli lidé vystaveni kouři z požárů lesů. Výsledkem je odhadem 2 200 předčasných úmrtí v Singapuru, 6 500 v Malajsii a 91 600 v Indonésii. [1] Tento odhad je výrazně vyšší než loňské oficiální prohlášení indonéské vlády, v němž se mluví o pouhých 19 lidech, kteří zemřeli na následky smogu. [2]

“Podle odhadů minulý rok předčasně zemřelo více než 100 tisíc lidí. Nyní se lesní požáry vrátily. Pokud se nic nezmění, vražedná oblaka kouře si nadále budou vybírat svou daň - rok za rokem. Průmysl a vláda musí podniknout skutečné kroky k zastavení kácení pralesů a odvodňování rašelinišť kvůli vytváření prostoru pro plantáže,” řekl pralesní kampaňér Greenpeace Indonésie Yuyun Indradi.

Greenpeace a další neziskové organizace usilují o naprostou ochranu pralesů a rašelinišť a účinné zastavení pravidelných požárů. “Indonéská vláda přiznala, že kouři bylo při loňských požárech vystaveno 43 milionů lidí napříč celou zemí a půl milionu trpělo souvisejícími dýchacími potížemi. Nyní, když víme, kolik životů si požáry skutečně vyžádaly, považuji neschopnost okamžitě jednat a požáry zastavit za zločin,” dodává Indradi.

Ohně na rašeliništích vysoušených kvůli novým plantážím jsou hlavním viníkem smrtonosných požárů, které zahalují tuto oblast a dlouhé dny i týdny doutnají pod povrchem v podmínkách, které vypouštějí třikrát až šestkrát více částic kouře než klasické lesní požáry. [3]

Dopady na lidské zdraví vyčíslené v nové zprávě jsou přitom jen konzervativními odhady, protože studie nepočítala s účinky toxických látek, jako je oxid uhelnatý, formaldehyd, kyanid a další. [4] Byla spočítána pouze předčasná úmrtí způsobená mikročásticemi (PM 2.5), které je možné vdechnout a které se mohou dostat i do krevního oběhu, a působit tak nemoci plic, srdce a krevního oběhu, včetně astmatu, infarktu a mrtvice. [5]  Do studie nebyly zahrnuty děti a těhotné ženy, ačkoliv dle zprávy jsou “dopady na děti pravděpodobně významné”.

[1] Prosím povšimněte si, že studie je nezávislá a že organizace Greenpeace není s výzkumem nijak spojená. Pouze analyzujeme a předáváme dál výsledky této studie: http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/11/9/094023

[2] http://www.thejakartapost.com/news/2015/10/24/haze-kills-10-people-leaves-503874-with-respiratory-ailments-agency.html a  http://www.dailymail.co.uk/wires/afp/article-3292990/Indonesia-upgrades-death-toll-haze-19.html

[3] http://www.worldbank.org/en/news/feature/2015/12/01/indonesias-fire-and-haze-crisis

[4] Podle měření Center for International Forestry Research se v říjnu 2015 množství oxidu uhelnatého v centrální části Bornea vyšplhalo na 30násobek normálního stavu, a to dokonce i uvnitř budov či ve vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího ohně. Vědci z National University of Singapore již v roce 2013 analyzovali, že během tehdejších požárů obsahoval vzduch v Singapuru ve větším množství arsén, chrom, kadmium a další nebezpečné a karcinogenní látky.

[5] http://www.ed.ac.uk/news/2015/pollutionstroke-260315.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…