Prapůvodně se jednalo o Mezinárodní sympozium broušení skla, které však v loňském roce povýšilo na Glass Cutting World Cup. Jeho úkolem je především ocenit práci špičkových brusičů a vybrat ty nejlepší, přiblížit toto prastaré umělecké řemeslo široké veřejnosti i probudit zájem o tuto práci v řadách kluků i děvčat, rozhodujících se pro svou životní profesi.
Ředitel Jiří Trtík (druhý zleva): …je krásné a prestižní vyhrát, ale daleko důležitější je sejít se, profesně se poučit a navázat nová přátelství v tomto zmenšujícím se oboru. Mistrovství v broušení skla bychom chtěli přispět k popularizaci sklářství a přilákat k němu mladou generaci, abychom zachovali toto poctivé a náročné řemeslo nejenom na Světelsku a v Čechách, ale i jinde na světě…
Dobrých brusičů je totiž v posledních letech čím dál méně. Designová sklářská studia se sice rodí jak příslovečné houby po dešti, ale návrhy kumštýřů zvučných jmen již téměř nemá kdo realizovat.
Mistr svého řemesla, loňský absolutní vítěz Václav Šrytr ( Světlá nad Sázavou), byl oceněn za celoživotní dílo při příležitosti svých sedmdesátin
„Veškeré sklářské soutěže byly a jsou založeny na hutní technologii, rytí a podobně, ale vyloženě broušení skla – nic takového není ani v České republice, ani ve světě,“ usmívá se Jiří Trtík, „ což nás trochu trápilo. Broušení skla je přece úžasné řemeslo, kus poctivé práce a české tradice. Je to doslova český fenomén. A tak jsme se v roce 2014 rozhodli, že sympozium, které v současnosti přerostlo v mistrovství, uspořádáme sami.“
Šrytrův páv, letošní majstrštyk, jistě není „labutí písní“ tohoto věčného brusičského mladíka
Sláva vítězům, čest poraženým
V letošním červnu tedy brusiči za řady evropských zemí soutěžili o prestižní tituly již po sedmé. A opět v kategoriích Volná tvorba, Ruční brus-povinný tvar a Strojní brus – soutěž designérů. Absolutním vítězem roku 2021 se stal Petr Slavík (Mimoň). V kategorii Ruční broušení – povinná tvorba se na prvním místě umístil opět Petr Slavík, následuje Daniel Vágner (Skalice u České Lípy), třetím byl Aleš Zvěřina (Nový Bor). V kategorii Ruční broušení – volná tvorba zabodoval Aleš Zvěřina (Nový Bor), druhým se stal Petr Slavík (Mimoň), třetí místo obsadil Jaroslav Mádle (Nižbor). V kategorii Strojní broušení první místo vybojoval Josef Dvořák (Karlovy Vary), druhý byl Karel Jankovský (Kácov) a na třetí pozici se umístil Petr Kořínek (Kamenický Šenov). Cenou města Světlá nad Sázavou byl poctěn Patrick Roth (Rakousko).
Editorka Leona Bušková nás při této příležitosti zve na další sklářskou výstavu, tentokrát do Nového Boru
Slavnostní vyhlášení vítězů se konalo v krásných prostorách místního zámku, který je kulturní památkou ČR a je zde mj. expozice historického skla i průřez vítězných prací sklářských brusičských mistrů ze jmenované vrcholové soutěže. Součástí oslavy byl i křest skvělých foto publikací Sympozium broušení skla 2019 a Glas Cutting Workshop, mapující historii Sklářského sympozia, proměněného v Glass Cutting World Cup z pera editorky a kurátorky sklářských výstav Leony Buškové.
V zámku ve Světlé nad Sázavou najdu návštěvníci nejenom expozici historického skla či historických hodin, ale i přehlídku vítězných prací z brusičského mistrovství světa
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV