Když porovnáme první dva měsíce roku 2016 a 2017, tak zjistíme, že letos bylo z USA exportováno o 44,5 tun více. To je nárůst o 78,8 %.
Celkový import zlata do USA za první dva měsíce letošního roku činil pouze 80 tun, přičemž export dosáhl 101 tun. Celková bilance tedy napovídá, že muselo dojít k likvidaci zásob ve výši 21 tun.
A kam se 101 tun vyvezlo? Podle údajů USGS (United States Geological Survey – americká vědeckovýzkumná vládní agentura) směřoval vývoz opět z velké části do východních zemí. Do Číny, Hongkongu a Indie směřovaly téměř 2/3 z celkového vývozu za zmíněné období.
V celém roce 2016 byl poměr vývozu do těchto zemí ještě vyšší. Pokud bychom srovnali poslední dva roky, pak se vývoz do těchto zemí zdvojnásobil z 31 tun na 61,8 tun. Největší množství zlata směřovalo do Švýcarska, následuje Velká Británie, Spojené arabské emiráty a zbytek byl pak vyvezen do Německa, Kanady a Mexika.
Co to tedy znamená? Zdá se, že chování amerických investorů není zcela racionální. I když v současné chvíli vidíme dobrou a růstovou náladu na akciových trzích, problémy mnoha ekonomik vůbec nejsou vyřešeny a je jen otázkou času, kdy přijde další krize.
To si možná západní země stále nechtějí připustit. Naopak východní země si to nejspíše uvědomují a řídí se historicky ověřenou strategií, kdy investice do zlata znamená určitou jistotu. Budoucnost nám ukáže, kdo na přesunu zlata východ vydělá.
Autor je investiční analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV