Jan Bednář: Kam zmizeli pohřešovaní Ukrajinci?

11.03.2014 14:48 | Zprávy

Od posledních násilných střetů v Kyjevě mezi protivládními demonstranty a policií uplynuly už více než dva týdny, ale jakoby ve vzduchu se doposud vznáší jedna vážná, stále nezodpovězená otázka: Co se stalo s lidmi, kteří během nedávných revolučních bojů prostě zmizeli?

Jan Bednář: Kam zmizeli pohřešovaní Ukrajinci?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Masové protesty na Ukrajině

Každý násilný převrat má své oběti na straně útočníků i poražených. Něco jiného jsou ale ti, kdo při tom beze stopy zmizí. 

Vitalij Selyk, koordinátor skupiny dobrovolníků, která na Ukrajině eviduje případy pohřešovaných osob, sdělil novinářům, že od prosince loňského roku bylo zaznamenáno několik set takových případů. 

Často se později pohřešování lidé našli – většinou ve vězeňských celách a v nemocnicích. V některých případech bylo pátrání po těch, co se ztratili, zbytečné a ukázalo se třeba, že se jen někde skrývali anebo z nějakého důvodu dočasně přerušili komunikaci se svými blízkými, třeba jen proto, že ztratili mobilní telefon. Jindy je ale jejich zmizení nevysvětlitelné a velmi podezřelé. 

55letý Volodymyr Danyluk se účastnil protivládních demonstrací. Členové rodiny ho dokonce zahlédli na televizních záběrech z protestů. Ale jednoho dne zmizel a dosud se neobjevil.

Charitativní skupina, kterou řídí Vitalij Selyk, evidovala na konci minulého týdne 272 takových případů. 

Existuje podezření, že mnozí z nich skončili v rukou ruské (či proruské) tajné policie. Během konfrontace mezi vládou a opozicí se v Kyjevě a jeho okolí prý pohybovaly skupiny násilníků, kteří – alespoň podle svědectví tamních lidí – zastrašovali každého, koho podezřívali z účasti na protivládních demonstracích. 

V Kyjevě se dnes šíří různé fámy a těžko ověřitelné informace o tom, co se stalo s těmi skoro třemi stovkami pohřešovaných lidí. A převládá obava, že je zatkly speciální jednotky Janukovičovy pořádkové policie, zvané Berkut. 

Podezření částečně potvrzuje několik doložitelných případů. Dmytro Bulatov, jeden z organizátorů demonstrací na Majdanu, zmizel na konci ledna, ale objevil se o týden později, zakrvácený, s jasnými známkami po mučení, které mu údajně způsobili členové speciálních ruských sil. 

Opoziční aktivista Jurij Verbytský byl unesen z kyjevské nemocnice a nalezen mrtvý v lese, zatímco podobný únos přežil Igor Lucenko, který vypověděl, že ho zbili a vyslýchali rusky hovořící příslušníci tajné policie. 

Možná se nikdy nedovíme, kam se ztratily skoro tři stovky lidí. Možná se někteří ještě najdou. Ale temné podezření asi zůstane, že nezvěstní se stali obětí zločinu.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Nikdy více koalice!

12:26 Zdeněk Joukl: Nikdy více koalice!

Když staří Řekové vytvářeli demokracii, tak žádné politické strany nebyly, a nebyly tím pádem ani žá…