Jan Bednář: Povolební vyjednávání v USA

07.11.2014 14:28 | Zprávy

Kdybychom posuzovali americkou politiku jen podle povolebních veřejných prohlášení, vypadala by docela příjemně a mírumilovně. Všichni američtí politikové v této chvíli deklarují, že chtějí spolupracovat se všemi ostatními a že se dokonce na tuto spolupráci „těší“ a běžný člověk by si musel představovat, jak to všechno od nynějška půjde hladce a klidně kupředu.

Jan Bednář: Povolební vyjednávání v USA
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Americký prezident Obama například tvrdí, že „vyslyšel“ hlasy voličů, kteří pro něj nehlasovali. Ale ani náznak nepřichází o tom, že by snad hodlal změnit některé sporné části své politiky, kvůli nimž vlastně demokraté letošní kongresové volby prohráli. Naopak trvá na tom, že své priority bude nadále prosazovat.

A tak přes všechna vyjádření dobré vůle z nejrůznějších stran nám musí být ve skutečnosti jasné, že nadcházející dva roky nebudou v americké politice nijak zvlášť příjemné a klidné, a vůbec už ne mírumilovné.

Demokratický prezident od této chvíle stojí proti oběma komorám Kongresu, které ovládli republikáni. Jestliže už v uplynulých dvou letech se legislativní proces skoro zastavil, od nynějška to bude ještě horší, pokud se představitelé obou politických táborů nedohodnou.

Také nový vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell hovoří teď o tom, že Senát „opět začne pracovat“ a „schvalovat návrhy zákonů“ a slibuje veřejně, že bude spolupracovat s prezidentem na všem, kde se mohou spolu domluvit.

Prezident Obama se s představiteli Kongresu sejde v pátek a předem avizoval, že si chce s McConnellem přiťuknout.

Ale naděje, že se tito dva spolu domluví na nějakých konkrétních krocích v americké politice, je dost malá.

Jediné, co je může nakonec přitlačit ke kompromisu, bude asi americké veřejné mínění. Kromě hlubokého poklesu popularity prezidenta Obamy zaznamenaly totiž americké průzkumy veřejného mínění v současné době také hluboký propad důvěry v politiky a politiku vůbec.

Nejen prezident Obama a demokraté, ale i nový vůdce republikánské většiny v Senátu McConnell a mnozí jiní si jistě dobře uvědomují, že už za dva roky budou ve Spojených státech další prezidentské volby a že voliči by to pak mohli současným politikům pěkně vrátit.

Ani republikáni, ani demokraté si proto nepřejí, aby obecná nedůvěra v politiky dále vzrůstala. A jedině tak se možná přece jen k nějaké dohodě mezi sebou ve vlastním zájmu přinutí. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…