Přitom samotná věcná podstata opatření na první pohled nevypadá tak “děsivě”. Od 22. srpna začnou být postupně omezovány vývozy řady amerických technologií, které by mohly v nepovolaných rukou ohrozit americkou bezpečnost. Přímý dopad takových opatření na ruskou ekonomiku není bezesporu velký. V očích globálních investorů ale ukazuje na ochotu americké strany postupovat proti Rusku odvážněji. A to vše v měsíci, kdy republikáni a demokraté začali v americkém Kongresu připravovat nové sankce v reakci na vměšování Ruska do posledních prezidentských voleb. Ty by eventuálně byly pro Rusko bolestivější, protože by mohly napřímo zasáhnout největší ruské banky.
Celkově je ale takto negativní reakce rublu na sankce něčím novým. Něčím, co do značné míry odráží o poznání horší náladu na všech rozvíjejících se trzích. Těm jednoduše investoři ve světle vyšších amerických sazeb a posilujícího dolaru odpustí daleko méně než před rokem. Pod tlakem je delší dobu řada z nich - od turecké liry po čínský juan. A v takovém prostředí reaguje ruský rubl na nové kolo sankcí o poznání citlivěji než v minulosti. A jeho problémy budou zpětně opět pro řadu investorů důvodem, proč “utíkat” zpátky do dolarů…
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV