Pokud se rozhodne před poslance předstoupit, je na druhou stranu vysoce pravděpodobné, že neuspěje a nakormidluje Británii směrem k divokému brexitu bez dohody. Ten nemusí být nevyhnutelný. Pokud dnes Evropský soudní dvůr rozhodne, že Británie může jednostranným rozhodnutím ukončit proces vystoupení podle článku 50, mohou Britové ještě sami celý brexit zastavit. To by ovšem vyžadovalo, aby se parlament postavil proti referendu a nařídil britské vládě brexit ukončit. To by právně neměl být problém (referendum není v Británii právně závazné), ale bez nového referenda by šel nový parlament pravděpodobně “hlavou proti zdi” a jeho rozhodnutí by mohlo nastartovat novou politickou krizi. I proto by v takovou chvíli možná přišlo na řadu druhé referendum, které Mayová odmítá, ale které někteří její loajální ministři již potichu plánují. Nová verze referenda by počítala s trochu složitějšími variantami rozhodování - pokud voliči řeknou, že chtějí vystoupit, měli by říci, zda raději podle stávající dohody nebo bez dohody (do režimu WTO). Je však otázka, zda na pořádání nového referenda vůbec bude dost času a zda po eventuálním neúspěšném hlasování Mayová definitivně neztratí podporu uvnitř vlastní strany.
V takovém případě by trhy začaly víc a víc sázet na divoký brexit, který by skrze dopad na obchod a investice mohl v příštím roce negativně zasáhnout jak Británii, tak EU.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV