To je sice méně než navrhoval Donald Tusk, ale více než chtěla Theresa Mayová. Ta se tak asi těžko vyhne pořádání evropský voleb. Představa pořádání evropských voleb tři roky po referendu o brexitu je pro řadu tvrdých brexitářů z konzervativní strany těžko skousnutelná. A i proto může být v britském parlamentu při schvalování zhruba šestiměsíčního odkladu ještě hodně horko. Zamítnutí odkladu a nastartování tvrdého brexitu na konci tohoto týdne má ale podle nás velice nízkou pravděpodobnost a podobně v tuto chvíli smýšlejí i trhy.
Libra kosmeticky zpevnila a lehce pozitivní nálada převládá i na středoevropských trzích, které by v případě tvrdého brexitu patřily v Evropě k těm “prvním na ráně”. Na druhou stranu natahování brexitu bude brzdit investice a obchod v Evropě zase o něco déle, a to pro českou ekonomiku ani korunu rozhodně není důvod k oslavám. Slabší růst domácí ekonomiky a přetrvávající globální nejistoty byly hlavním důvodem, proč jsme oslabili již tak dost opatrný výhled na českou korunu.
Počítáme nyní pouze s mírnými zisky CZK a měnový pár by se měl do konce roku podle nás udržet nad 25,00 EUR/CZK. Koruně se sice bude líbit pozitivní obrat v Německu v druhé polovině roku a také skutečnost, že se ECB letos vůbec nechystá zvyšovat sazby. Na druhou stranu blížící se vrchol hospodářského cyklu a vysoká úroveň zajištění domácích exportérů budou české měně brát vítr z plachet. Stejně tak jako vysoká úroveň zahraničního spekulativního kapitálu v Česku, který právě ve chvílích vyššího globálního napětí může balit kufry.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV