Stejně jako v Čechách se ani ve Frankfurtu nečekalo na konkrétní rozhodnutí, ale spíše na komentáře k měnovému kurzu. Euro kvůli lednovému obratu v rétorice ECB, která překvapivě přeladila na jestřábí notu, za poslední měsíc posílilo na roční maxima. To zjevně moc neodpovídá velice křehkému oživení v ekonomice eurozóny. I proto se Mario Draghi včera snažil trhům všemožně dokázat, že utahování měnových kohoutů není rozhodně na pořadu dne. Naopak nevyloučil možnost dalšího uvolňování měnové politiky, pokud by se podmínky v ekonomice zhoršily. Vcelku hodně pozornosti pak Mario Draghi věnoval samotnému kurzu.
Na něj se ECB evidentně hodlá dívat dál podobně jako ČNB - pouze jako na určitou pomocnou berličku při trefování inflačního cíle. Tím, že se ECB se sazbami ještě nedostala na nulu, tedy rozhodně nehrozí přímé devizové intervence. Pokud by ale slova Maria Draghiho “silný kurz ohrozil hospodářský růst” potvrdila, mohla by ECB pravděpodobně zvážit snížení sazeb. To v tuto chvíli není otázka na pořadu dne. Navíc evidentně i verbální intervence proti euru zabraly a srazily včera společnou měnu na čtrnácti-denní minima. Na středoevropských trzích a svým způsobem i na rozkolísané koruně by holubičí rétorika Maria Draghiho mohla zanechat pozitivní odraz.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Bureš