Jan Bureš: Evropská centrální banka si nepřipouští zkrácení tisku peněz, co to znamená pro korunu?

19.01.2017 19:15 | Zprávy

ECB ponechala úrokové sazby i program kvantitativního uvolňování (QE) na prvním letošním zasedání beze změn. A není se čemu divit. Vždyť na prosincovém zasedání v zásadě načrtla své záměry skoro na rok dopředu a bylo by zvláštní, kdyby již v lednu znovu změnila směr. ECB dál počítá s tím, že bude skupovat aktiva z trhu (politika QE) v objemu 80 mld. eur měsíčně do konce března a pak bude pokračovat do konce března 2017 tempem 60 mld. EUR za měsíc.

Jan Bureš: Evropská centrální banka si nepřipouští zkrácení tisku peněz, co to znamená pro korunu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Na tiskové konferenci se Mario Draghi snažil zlehčit poslední silná čísla z eurozóny a vůbec nepřipustil debatu o možném dřívějším ukončení politiky QE – nebyla podle jeho slov vůbec diskutovaná a sám mluvil dále spíše o možnosti dalšího natažení QE. Proč? Oficiálním argumentem zůstává nízká inflace. ECB jde podle Maria Draghiho v kontextu s inflací o tři věci – její návrat k cíli musí být trvalý, udržitelný a rovnoměrný napříč celou eurozónou. Trvalost souvisí s tím, že nepůjde nahoru pouze díky vyšším cenám energií a pohonných hmot, ale uvidíme i výraznější nárůst jádrové inflace (dnes 0,9 %). Udržitelnost souvisí primárně s tím, aby prognóza ECB ukazovala na inflaci v blízkosti cíle na horizontu prognózy (12-18 měsíců) i bez současné podpory měnové politiky. A pravděpodobně nejhůře představitelná je rovnoměrnost inflačních tlaků napříč celou eurozónou – viz rozdíly mezi Německem a Itálií v grafu níže.

ECB podle nás nebude chtít byť jen připustit debatu o rychlejším útlumu QE dříve než v létě, až lehce povyroste jádrová inflace a odezní první výrazné politické události tohoto roku - volby v Nizozemí a ve Francii, start vyjednávání o brexitu a první měsíce Donalda Trumpa v roli amerického prezidenta.

V nejbližší době je jasné, že ECB bude ve skupování aktiv z trhu pokračovat a soustředí se především na dluhopisy s kratší splatností. Dnešní tisková konference by tak měla poslat lehce dolů krátké eurové výnosy a teoreticky tak mírně oslabit euro. Výnosová křivka v eurozóně může výhledově dál zestrmět. Další pokles krátkých eurových sazeb (EURIBOR a kratší swapy) navíc může ovlivnit i český trh a v očích zahraničních investorů teoreticky zatraktivnit korunu – ta by tak především ke konci kvartálu (s blížícím se koncem pevného závazku ČNB) mohla zažít další výraznější příliv „horkých“ peněz.

Autor je finanční analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rozpočet už máme, teď ještě ty peníze

11:34 Zbyněk Fiala: Rozpočet už máme, teď ještě ty peníze

Fialova vláda si příliš zvykla na život podle pravidla feldkuráta Katze.