Jiří Paroubek: Ostudné zrušení prezidentských voleb v Rumunsku

10.12.2024 10:11 | Glosa

Vzpomínám si na výrok vystihující současnou situaci v Rumunsku i jinde, jednoho z francouzských revolucionářů v Konventu, Legendra. Ten výrok zní: "Je otázkou, zda je možné v zájmu svobody, zničit svobodu samu“.

Jiří Paroubek: Ostudné zrušení prezidentských voleb v Rumunsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

V září roku 2009 český Ústavní soud, pod vedením Pavla Rychetského, perfidně zrušil mimořádné volby, jejichž vypsání podpořila  v obou komorách českého parlamentu ústavní většina poslanců a senátorů. Český Ústavní soud, i když je jeho kompetencí posuzovat ústavnost zákonů, postrádá podle platné české ústavy pravomoc rozhodovat o ústavnosti ústavních zákonů. Tedy, Ústavní soud tehdy bezostyšně porušil ústavní pořádek, což vedlo v Česku k narušení běžného střídání levicových a pravicových vlád. A politickou scénu tak do značné míry ovládly nesystémové politické strany (Věci veřejné, Piráti). Ústavnímu soudu,  respektive silám, které si vynutily toto rozhodnutí, šlo tehdy o to, zabránit vítězství levice ve volbách do sněmovny. Což by vedlo k ustavení vlády Sociální demokracie, pod mým vedením, s mimovládní podporou komunistů. To ovšem nebylo v souladu s plány některých „zahraničních mocností“. Dlouhou dobu po tomto rozhodnutí Ústavního soudu jsem se sám sebe ptal, kdo dodal Rychetskému a spol. odvahu k tomuto nehoráznému činu, prznícímu ústavní pořádek v Česku a de facto ničícímu českou demokracii. Po letech mi vyšel jediný možný výsledek úvah a tím byl zásah zahraniční moci. Jak by se  jinak tak nestatečný člověk, jako byl Rychetský, odvážil k protiústavnímu konání. Čin Ústavního soudu byl přikryt pochvalných rykem politické pravice, která větřila svou prohru v mimořádných volbách, plánovaných na říjen 2009 a také mainstreamových médií. Toto zneužití Ústavního soudu k závažnému zásahu do politického života státu, byl v té době v Evropské unii něčím výjimečným. Nyní, jako by se stával normou.

Gruzie a Moldavsko usilují o členství v EU. V těchto zemích probíhá politický boj mezi silami, které jsou pro jednosměnný vstup do EU a silami, které usilují o širší politické vztahy v zahraniční politice a tedy o zachování zejména výhodných hospodářských vazeb,  jak na EU, tak na Rusko.

V Gruzii nyní probíhá malý “Majdam po gruzínsku“. Demonstranty proti výsledku parlamentních voleb, ve kterých zvítězila strana hledající realistické vztahy jak k EU, tak k Rusku, hecuje otevřeně „prozápadní“ gruzínská prezidentka. Mandát této osoby v prezidentském úřadu končí za několik dnů. Dosluhující prezidentka však sdělila, že ve své funkci bude pokračovat i po zvolení nové hlavy státu. To je konec legality a pokus o státní převrat, neboť jinak se tento rádoby revoluční čin nedá nazvat. Prostě síly, které v Gruzii podporuje Západ, nejsou schopny unést politickou porážku. A tuto porážku neumí unést ani vedení EU v Bruselu. Zdá se však, že prezidentka po skončení jejího mandátu bude muset být vyvedena ze své úřadovny, kde už od 9. prosince nemá co dělat. A vývoj v Gruzii půjde sice klopotně, ale jistě kupředu.

Před pár týdny mne překvapil výsledek prezidentských voleb v Moldavsku. Tzv. proruská strana ve volbách prohrála, i když v samotném Moldavsku vcelku s přehledem zvítězila, ale volby rozhodl milion (!) hlasů Moldavanů, hlasujících ze zahraničí. Tento volební výsledek vzbudil můj úsměv. Stejně jako to, že na moldavském velvyslanectví v Moskvě v určitou chvíli došly hlasovací lístky… Proti výsledkům moldavských prezidentských voleb nikdo ze západních pozorovatelů neprotestoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 19


Osobnost měsíce

Mgr. Jiří Junek

  • BPP
  • zastupitel města
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Půhodina pro Lenku Bradáčovou

15:49 Zdeněk Jemelík: Půhodina pro Lenku Bradáčovou

Protože si Václav Moravec nechal v Otázkách Václava Moravce dne 6. dubna 2025 to nejlepší na konec, …