Podle výpočtů Světové banky těžily z přílivu dolarových investic především středně vyspělé rozvíjející se ekonomiky s rozvinutým finančním systémem. Světová banka počítá s tím, že dynamika přílivu investic do rozvíjejících se trhů je dána především globálními faktory (z 60 %) a mezi nimi zejména nastavením měnové politiky v USA. Nejvíc citlivé jsou na změnu v politice Fedu portfolio investice - jejich příliv do rozvíjejících se ekonomik může poklesnout v prvním roce odbourávání QE podle odhadů Světové banky zhruba o třetinu.Nejzranitelnější jsou v tuto chvíli ekonomiky ve východní Evropě, subsaharské Africe a východní Asii (bez Číny). Do těchto regionů v daleko větší míře tekly právě vrtkavější portfoliové investice (na místo stabilnější přímých zahraničních investic). O něco lépe je na tom jižní Amerika.
V základním scénáři Světová banka (shodně s námi) počítá s tím, že šok pro rozvíjející se ekonomiky nebude výrazný. Přes 30 procentní pokles v přílivu portfoliových investic nebude v rozvíjejících trzích doprovázet výraznější propad v úvěrové dynamice ani v přílivu přímých zahraničních investic. Rizikem je ovšem neočekávaný prudký nárůst výnosů - Světová banka pracuje s alternativním scénářem nárůstu desetiletého amerického výnosu o 200 bps. V takovém případě by celkové investice směřující do rozvíjejících ekonomik mohly propadnout o 80 % a zhruba čtvrtina z těchto ekonomik by mohla zcela ztratit přístup na mezinárodní kapitálové trhy. Některé regiony by pak měly slušně zaděláno na další finanční krizi.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz