Jan Bureš: V evropském rybníku vysychají peníze

25.04.2012 9:21 | Zprávy

Špatné zprávy z Evropy načas překryly dobré výsledky Applu. Úleva ale asi nebude mít dlouhého trvání.

Jan Bureš: V evropském rybníku vysychají peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Poslední čísla z eurozóny ukazují, že kombinace tvrdých rozpočtových úspor a především zamrzávajících úvěrových kanálů na periferiích má zničující dopady. Po prudkém propadu podnikatelských nálad v průmyslu a ve službách (PMI) napříč eurozónou, zhoršila včera řecká centrální banka opět odhad růstu. Řecká ekonomika by měla spadnout letos (pokud vše dobře půjde) o 5 % (pátý rok propadu v řadě) a mzdy v soukromé sféře mají v nadcházejících dvou letech poklesnout o 16,5 %.

Vládní úspory jsou přitom pouze jednou stranou mince problému periferií. Srovnatelným a v řadě případů hlubším problémem je těžká dostupnost financování pro podnikovou sféru v periferních ekonomikách. Ta z části souvisí se špatnými ekonomickými vyhlídkami, větší díl viny má ale špatná situace v periferních finančních systémech.
 
Podle posledních údajů z ECB dál narůstají nerovnováhy v eurovém platebním systému Target 2.Německé banky dál stahují své peníze na domácí půdu a závazky periferních centrálních bank vůči ECB v důsledku toho narostly na 500 mld. eur. Peníze z ECB ale nemohou na bankám periferiích nahradit klasické vklady domácností nebo dlouhodobější dluhopisy prodané ostatním bankám.  Zvláště když ECB dává jasně najevo, že masivní levné financování bank z její kapsy je pouze dočasná záležitost. Periferní banky jsou proto kvůli nejistému financování tlačené k postupnému odbourávání finanční páky a omezování úvěrové aktivity. K tomu přispívá tlak evropského regulátora na navyšování kapitálové přiměřenosti a úvahy nad zavedením režimu, ve kterém by věřitelé bank byli nuceni v případě problémů převést část bankovního dluhu na kapitál. Takový režim by pravděpodobně ještě více omezil ochotu bank vzájemně si půjčovat na delší dobu a zvýšil by závislost na klasických depozitech domácností.
 
Dnes uvidíme, jak dopadne průzkum ECB na bankovním trhu za první čtvrtletí. Pokud se bude dostupnost peněz pro podniky a domácnosti dál zhoršovat, bude mít ECB do dalšího zasedání (příští týden) o čem přemýšlet.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

19:10 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

Česká literatura uplynulé stovky let sestávala z mnoha originálních osobností. Mnohé z nich působily…