Včera španělský premiér Rajoy hrdě odmítl požádat E(M)U o pomoc s bankovní krizí, která se v jeho zemi šíří. Rajoy se tak odmítl ponížit na úroveň Řecka, Irska a Portugalska s nevyřčeným argumentem, že španělský stát stále ještě neztratil přístup na kapitálové trhy. Při pohledu na trhy dluhopisů v eurozóně je však otázkou jak dlouho se eventuálně tímto argumentem může Španělsko ohánět. Včera totiž výnos desetiletého vládního dluhopisu překonal hranici 6,5 %, přičemž riziková prémie, jež musí platit španělský stát již dosáhla úrovní, při kterých Irsko a Portugalsko žádalo MMF s EU o záchranné (a tedy levné) úvěry.
Pro Španělsko, jakožto čtvrtou největší zemi eurozóny, která má mezinárodní ambice, může být pochopitelně politicky velmi nepříjemné žádat MMF, resp. fond EFSF o pomoc: Na druhou stranu pokud výnosy španělských vládních výnosů vydrží tam kde jsou nyní (eventuálně půjdou ještě výše), pak žádost o pomoc a tím i nevyhnutelný makroekonomický dohled MMF a EU není žádoucí odkládat - tím spíše, že MMF i záchranné fondy již nyní disponují prostředky i na pomoc takto veliké ekonomice.
Španělé, kteří čelí realitní a bankovní krizi, 25%ní míře nezaměstnanosti a vysokým rozpočtovým deficitům, by si neměli namlouvat, že jejich makroekonomická situace je zásadně odlišná od Irska či Portugalska. Prozatím jsou na tom skutečně možná o něco lépe, avšak pokud propadnou iluzi, že se ze svých trablů dostanou sami a to i v situaci, kdy budou platit lichvářské úroky, skončí s prosíkem u MMF stejně, avšak jejich vyjednávací pozice bude horší než by (relativně) preventivním přijetí pomoci mohla být.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz