Transportéry pocházejí ze zásob Národní gardy zmíněných států. M113 je americký pásový transportér. První sériové kopie byly vyrobeny v roce 1960. Pancíř M113 byl vyroben z hliníkových plátů. Vozidlo váží více než 11 tun a má maximální rychlost 65 km/h.
"Doufáme a modlíme se, že to posílí ukrajinské síly při obraně jejich vlasti," prohlásil guvernér Západní Virginie Jim Justice. "Jako obyvatelé Ohia jsme připraveni pomoci ukrajinskému lidu jakýmkoli možným způsobem," řekl guvernér Ohia Mike DeWine. "V Ohiu je velká ukrajinská komunita, se kterou vyjadřujeme solidaritu," dodal. Minulý měsíc Ohio darovalo Ukrajincům 75 balistických přileb a 840 neprůstřelných vest.
Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek oznámil další pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů a řekl, že požádá Kongres o další peníze na posílení podpory pro ukrajinskou armádu. Ukrajina by tak měla dostat 18 155 mm houfnic a 40 000 dělostřeleckých granátů, deset protidělostřeleckých radarů AN / TPQ-36, dva radary AN / MPQ-64 Sentinel, 200 obrněných transportérů M113 a 11 vrtulníků Mi-17.
Zbraně na Ukrajinu dodává rovněž Velká Británie, a to včetně 120 obrněných hlídkových vozidel, dále také 20 samohybných houfnic AS90 a samohybné protiletadlové systémy Stormer. Francie podle prezidenta ER. Macrona dodává Ukrajině „různé typy zbraní“, včetně protitankových střel MILAN a kanónů CAESAR. Německo schválilo převod prostředků do speciálního fondu na nákup zbraní, které bude moci Ukrajina využít. Známé jsou také dodávky zbraní z Polska, Česka a několika dalších zemí.
Otázkou samozřejmě je, jak se ukrajinská armáda vypořádá s výcvikem pro používání širokého spektra typů zbraní. Odborníci proto považují za nejvhodnější dodávky ze států východní Evropy, které disponují technikou běžně používanou Ukrajinci. Západní státy by pak poskytly určitou kompenzaci.
Je třeba doplnit, že Rusko již před dodávkami zbraní varovalo a oznámilo, že se stanou cílem jeho vojenských zásahů.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.