Jaroslav Michal: Národní rozvojový fond bude mít na investice až 35 miliard korun, do konce září bude jasno o jeho podobě

10.09.2019 13:43 | Zprávy

Čtveřice předních tuzemských bank, aktiva ve výši až 35 miliard korun a desítky nových investičních projektů. To jsou základní obrysy Národního rozvojového fondu, jehož hlavním cílem je podpora a rozvoj oblastí veřejného zájmu.

Jaroslav Michal: Národní rozvojový fond bude mít na investice až 35 miliard korun, do konce září bude jasno o jeho podobě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Fond bude spravovat stát a hlavními přispěvateli mají být v první fázi bankovní domy. Projekt ale později počítá i se spoluúčastní dalších významných investorů. Memorandum o přípravě a fungování fondu by měla vláda s bankami podepsat nejpozději do konce září tohoto roku. 

Česko chce spustit Národní rozvojový fond (NRF) již v příštím roce. Začít by měl investicemi do infrastruktury, škol nebo nemocnic. O výši jeho aktiv, způsobu fungování a podporovaných oblastech v současnosti jedná vláda s největšími tuzemskými bankami: vedle České spořitelny i s ČSOB, Komerční bankou a UniCredit Bank. A jednání je téměř u konce. Za necelé tři týdny by měly banky a zástupci vlády zveřejnit, na čem konkrétně se dohodli. 

„Fond by měl spadat pod státní Českomoravskou záruční a rozvojovou banku. Jakmile získá potřebnou licenci od ČNB, jeho úlohou bude investovat do projektů, které společnost potřebuje pro svůj sociální a ekonomický rozvoj. Sektorově bude zaměřen zejména na oblast veřejné infrastruktury,“ uvádí v tiskové zprávě Ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Ministerstvo dále sděluje, že fond bude založený na udržitelném finančním modelu a navazovat bude na přípravu Národní hospodářské strategie státu. Tato strategie je založená na principu návratnosti prostředků, vložených do podporovaných projektů, a na principu dobrovolného vícezdrojového financování, které umožní zapojení širokého spektra investorů. Fond by tak měl být atraktivní nejen pro banky, ale i další investory, kteří v Česku podnikají a chtějí na zdejším trhu zůstat. 

Na řadě je teď memorandum, jež definuje budoucí spolupráci mezi státem a bankami. „Memorandum, které bude základem pro zpracování žádosti o licenci od ČNB, v písemné podobě ukotví misi Fondu, mechanismy jeho řízení a fungování, obchodní model i způsoby, jak bude v jeho misi zohledněn aspekt měřitelných společenských přínosů jím podporovaných investic a postavení odpovědného investora,“ uvádí dále ve své zprávě Ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Inspirace v zahraničí 

Podobných fondů, jaký chystá Česko, fungují ve stejné nebo upravené formě po celém světě desítky. Mezi nejznámější patří například Irský strategický investiční fond (ISIF), který jen za loňský rok investoval do irských podniků a projektů zhruba 4 miliardy eur. Více než 30 tisíc lidí pracuje ve firmách podporovaných právě tímto fondem.  

ISIF má od svého vzniku jasný úkol a cíl – investovat do veřejných oblastí co nejvíce peněz, aby se podpořila ekonomika a zaměstnanost. Podstatou jsou dlouhodobé investice, které jsou v souladu s vládními investičními strategiemi. Opírají se zejména o komerční zdroje poskytnuté bankami a korporacemi v kombinaci se státními příspěvky. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Ve jménu mírové agrese

12:50 Vladimír Ustyanovič: Ve jménu mírové agrese

Potřebujeme znát ošklivou pravdu, z krásné lži nám nová naděje nevyroste (Jiří Černý).