ASZ již v loňském roce opakovaně a veřejně prezentovala konkrétní představy, jak by mohl systém podpory komerčního pojištění za spoluúčasti státu a komerčních pojistitelů fungovat. Na straně ministerstva zemědělství ale dosud k žádnému posunu nedošlo, ačkoli právě stanovisko resortu a jeho aktivita v této věci je podle vyjádření ministerstva financí rozhodující pro další řešení zemědělského pojištění. Současný systém přitom zcela evidentně nevyhovuje, důkazem je skutečnost, že do dneška nebyly vyplaceny finanční kompenzace za dopady sucha v loňském roce. Není to poprvé, podnikatelé v zemědělství dostávali kompenzace i v předchozích letech často s více než ročním zpožděním.
Se změnami v posílení systémů řízení rizik počítají i současné návrhy změn ve Společné zemědělské politice EU po roce 2020. Koncepční pojetí rizik vyplývajících z nepříznivých podmínek počasí je tak také v souladu s prioritami EU. Především je ale nutné změnit stávající systém pojištění tak, aby měli podnikatelé v zemědělství k dispozici provozní prostředky, které musí vynakládat k zajištění svého hospodaření v průběhu roku po dobu, než prodají na trhu své produkty.
Ze strany ministerstva zemědělství by proto bylo více než žádoucí dostát co nejdříve slibům, deklarovaným na osobním jednání šéfa resortu zástupcům ASZ ČR na podzim loňského roku o neodkladném zahájení prací na systémových řešeních do budoucna.
Staré české přísloví říká, že „Kdo rychle dává, dvakrát dává“. Současný systém kompenzací ale v praxi vyznívá spíše tak, že kdo dává pomalu, dává polovinu.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva