Jaroslav Šebek: Zemřela rakouská historička Erika Weinzierl

17.11.2014 13:43 | Zprávy

Ve Vídni zemřela v těchto dnech v téměř devadesáti letech významná historička Erika Weinzierl. Profilovala se jako jedna z nejvýraznějších osobností na poli zkoumání soudobých dějin. Ve svém díle se zabývala otázkami historie nacionálního socialismu a pronásledování Židů.

Jaroslav Šebek: Zemřela rakouská historička Erika Weinzierl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zapálená svíčka zakrytá dlaní před větrem

Průkopnickou práci pak udělala zejména ve sféře zpracování role rakouské katolické církve během stavovského státu i během nacismu. Pozornost si však zaslouží, že současně nevstupovala nejen na akademickou půdu, ale byla aktivní glosátorkou veřejného života.

V roce 1995 opustila po třiceti letech členství lidovou stranu na protest proti sbližování mezi jejím tehdejším předsedou Wolfgangem Schüsselem a představitelem krajní pravice Jörgem Haiderem, které pak vyvrcholilo spoluprací na vládní úrovni v roce 2000. 

Jejich spojenectví tehdy vyvolalo značný odpor mezi veřejností, masové demonstrace v ulicích a bylo příčinou sankcí, přijatých proti Rakousku ze strany Evropské unie, jejíž představitelé se tehdy postavili proti faktu, že se xenofobní a nacionalistická strana stala součástí koalice.

Weinzierl přitom již v 70. letech upozorňovala na to, že se nevyřešená minulost, s níž se Rakousko po druhé světové válce potýkalo, promítne i do politického dění. Jedním z velkých témat, do jehož zpracování se Weinzierl zapojila, byly také důsledky Waldheimovy aféry, která v polovině 80. let výrazně polarizovala rakouskou společnost.

Zvolení Kurta Waldheima, politika se spornou válečnou minulostí, v roce 1986 do čela státu však vedle mnoha kontroverzí otevřelo současně stavidla debaty o roli rakouské společnosti během nacistické vlády. Výsledkem diskusí, započatých i zásluhou Weinzierl v odborných kruzích a posléze se rozšiřujících i do veřejného prostoru, bylo zpochybnění teze o Rakousku jako oběti nacistického režimu a otevření potřebné diskuse o nacistické minulosti alpské republiky.

Spolkový prezident Heinz Fischer tak právem ocenil výrazný příspěvek zesnulé historičky k posílení demokratického vědomí v Rakousku.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…