V rozhovoru, který ekonom, politolog a politik Tomáš Doležal poskytl Parlamentním listům (k přečtení ZDE), se velmi podnětně zamyslel nad dnešním stavem Evropské unie a nad tím, co se dnes děje na české, či spíše na pražské scéně. O tom, že bychom měli mít dobré vztahy s okolními zeměmi, u nás kromě pražské kavárny asi nikdo nepochybuje. Představa zpovídaného analytika SPD o tom, že by mezi naše přátele mohla patřit například Itálie, je ale podle mě mylná. Doležal přitom na Italech obdivuje „ohromnou sílu a touhu udržet vlastní národní existenci a suverenitu, nezaniknout znovu v nějaké říši jako provincie.“
Vidí nás jako zaostalé
Italům ovšem nejde o žádné udržení národní existence, byli vždy hrdým národem a rakouským panstvím v Lombardii či Benátkách pohrdali. Byli vždy vyspělejší než Rakousko-Uhersko. V první světové válce vyráběli tanky, obrněné automobily a nákladní auta. Armáda Josefa Švejka a vozatajce Bonga používala jen koňská spřežení. Jsme tedy pro ně zaostalou zemí a Italy zajímají jen česká děvčata. Itálie se v žádném případě nechystá vystoupit z EU a nikdy z ní nevystoupí. Stala se základnou pro vybombardování Libye, přestože žádný z bombardujících států neměl představu, co bude po zásahu dál. Ani dnes nejsou státy jako Itálie, Francie a Británie schopny zajistit embargo na dodávky zbraní do této rozvrácené země. Turci tak v Libyi vesele válčí a podporují migraci Afričanů do Evropy. Itálie nemá žádnou migrační politiku. Neziskovky i pašeráci dopravují Afričany do Itálie komfortně a po zakotvení se jim dostává náležitého zabezpečení. V době koronavirové krize si Italové vzpomněli právě na tyto své přistěhovalce. Měli by nahradit Středoevropany, kteří v severní Itálii každoročně češou ovoce. Itálie nechce odnikud vystoupit. Jde jen o její dluhy či dluhopisy. Jejich „přiměřenost“ posoudí německý ústavní soud.
Spojenci protékají mezi prsty
Druhým omylem Tomáše Doležala je, že by spojencem Visegrádu mohlo být Rakousko. Rakušané se však od roku 1914 ve většině záležitostí rozhodují podle svých německých sousedů. Podle mého názoru k Čechům kromě toho nechovají, slušně řečeno, přehnané sympatie. Našimi nejbližšími spojenci tak zůstávají země Visegrádu. Poláci nikdy EU neopustí. Budou ovšem na rozdíl od nás důsledně hájit své zájmy, nedají si vnucovat ani emigranty ani zelené nesmysly, ale neodejdou. Nedovedou si totiž svůj život představit bez práce v západní Evropě. To si dnes nedovedou představit ani Slováci. Ti však na rozdíl od Poláků, stejně jako my, nedokážou úspěšně hájit své zájmy.
Hin sa hukáže!
Jistě jste si všimli, jak po brexitu skončila mediální kampaň o tom, jak na něj Británie doplatí. Jejím účelem bylo zastrašovat. Nyní běží dvouletá přechodná lhůta, během níž budou vyjednány celní, obchodní a jiné dohody. Do pěti let se tedy ukáže, jaký bude výsledek. Když bude pro Brity neutrální, nebo jejich ekonomiku poškodí jen mírně, mohl by potom někdo dostat kuráž brexit napodobit. Domnívám se, že existuje jenom jeden stát, který je toho schopen. Je jím Orbánovo Maďarsko. Stane se tak v případě, že by ho evropská byrokracie zahnala svými nesmysly a vydíráním do kouta.
Euromajdan? Už byl…
V druhé části rozhovoru se Tomáš Doležal vyjadřuje k vnitropolitické situaci, kterou je „kauza Koněv“. Všichni historie znalí lidé pochopili, že se zde opět, nikoli poprvé, falšují naše dějiny. O dějiny však podle mého názoru nejde. Jak se totiž záhy ukázalo, jde o dostavbu české jaderné elektrárny. Šlo při pádu Nečasovy vlády o korupci a o kabelky paní Nagyové? Pro rusobijce je opravdu štěstím, že vládnou tam, kde stojí Koněvova socha. Mohli tak uskutečnit malý pražský euromajdan. Ten, kdo má Koněva ve skladu, ovládá fakticky Českou republiku. Premiér Babiš sklopil uši a pouze tiše prohlásil, že by Koněv mohl stát na Olšanech. Je to tím, že jeho firmy mají velké úvěry u nejrůznějších bank? Evropská unie na něj útočí kvůli neochotě přijímat uprchlíky. Střet zájmů je jen zastírací komedie. Babiš sám uvažuje, na rozdíl od pražské kavárny, alespoň v horizontu deseti let. Ví, že přijetí Fendrychových 50 tisíc uprchlíků by bylo pro zemi, která neměla ani roušky, katastrofou. Ví, že přijetí eura by nám v ničem nepomohlo, spíše naopak. Ví, že zelený euroúděl znamená pro Česko katastrofu. Sám jednou řekl, že EU musí přestat dělat ptákoviny. Nyní však byl donucen k něčemu podobnému. Rusko bylo jako dodavatel jaderné elektrárny jeho vládou označeno za bezpečnostní riziko. O dodavateli bude rozhodnuto v roce 2022. Někteří dodavatelé za moc nestojí, jejich elektrárny mají zpoždění, problémy, nebo zůstávají nedokončeny. Pomstí se nám Rusové, až budou vyřazeni, například tím, že přestanou dodávat jaderné palivo do Temelína a Dukovan?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV