Jiří Baťa: Tomu se říká demokracie? To je koalicodemokracie!

30.09.2021 9:32 | Komentář

Je několik málo dnů před parlamentními volbami a média chrlí jedny předpokládané či tipované výsledky za druhými. Již několik let, vždy před volbami se tyto průzkumy předpokládaných výsledků voleb konají, či lépe řečeno konaly dovolím si konstatovat, v demokratických intencích volebního zákona a ostatních institucionálních ustanovení. Letošní volby jsou však jiné. Jistě nebude těžké uhádnout, v čem. Ano, jde o porušení demokratického principu voleb politických stran a hnutí do Parlamentu ČR.

Jiří Baťa: Tomu se říká demokracie? To je koalicodemokracie!
Foto: archiv Jiřího Bati
Popisek: Jiří Baťa

Nejdemokratičtější ze všech demokratických politických stran na politické scéně v ČR, Občanská demokratická strana, je nejen nejvíce slyšet pokud jde o prosazování konzervativně-liberální demokracie, ale také má za sebou nepříliš úspěšné koaliční vládnutí, budiž řečeno s nadsázkou, že vládnutí na demokratické bázi, resp. principu. Protože jak zmíněno, vládnutí bylo nejen neúspěšné, ale z mnoha hledisek státu a občanům neprospěšné, popularita ODS značně utrpěla a její oblíbenost rapidně klesala. Objektivně je však nutné přiznat, že totéž platí i o jejich koaličních partnerech z dob jejich vlády, tedy o KDU-ČSL či TOP 09. Jenže jak vidno, představitelé těchto stran neklesali na mysli a špekulovali, jak se dostat „ze sraček“, které jim tekly do bot. Kdo umí, umí, kdo neumí, čumí.

I stalo se, že jsme brzy čuměli (trčeli) jak ta pověstná sláma z bot. Aby bylo jasné, vychcánkové ze jmenovaných partají dali hlavy dohromady a v při vědomí, že jako individuální politické subjekty nemají šanci Babišovo hnutí ANO porazit, protože by se do Parlamentu snad ani nedostali, přišli na spásnou myšlenku, demokracii vem čert, a dohodli se, že sestaví předvolební koalice. Zda se v ODS, TOP 09 a v KDU-ČSL nechali inspirovat pověstnými třemi pruty Svatoplukovými těžko říct, každopádně zjistili, že má-li jim pšenka kvést a mají-li být nadále být politikou živeni, musí porazit ANO, což lze tak, že vytvoří koalici a tak se také stalo, když vytvořili koalici SPOLU! Na podobnou myšlenku zřejmě přišli i Starostové a nezávislí (STAN), jejichž preference a šance byly podobné, jako u výše jmenovaných stran. Seznali, že sami ničeho nedokáží a proto využili svou tradiční vyčůranost a nabídli se Pirátské straně, že jim budou „jakože“ pomáhat k vítězství a že se tak s nimi „zadara“ svezou a dostanou se v případě úspěchu, zpět na politické výsluní. Kdož ví, třeba i k vládnutí. Tak se stalo, že letošní volby nejsou demokratické, ale koalicodemokratické. Pravda nebude daleko, když se o letošních volbách bude říkat, že byly podrazácké.

Proč podrazácké? Je to asi tak, jako by se chtěli porvat dvě tlupy z jedné vesnice, ale protože v jedné tlupě byli slaboši, pozvali si na pomoc posilu z vedlejší vsi o kterých tvrdili, že jsou to také domácí. Výsledek z této rvačky není znám, média je dosud nezveřejnila(!). Pokud však jde o koalice stran a

jejich výsledky ve volbách, ty teprve ukáží, zda se jim jejich spojení v koalice vyplatilo, či nikoli.

Nicméně to podstatné nám v otázce voleb uniká a sice, že popisované „spojení sil“, tedy vytvoření koalic, jakkoli by to třeba za jistých okolností a v jiných případech mělo své opodstatnění, pak v případě voleb do Parlamentu ČR jde o zbabělý, neférový a nedemokratický postup, jak pokořit politického soupeře. Ústava ČR totiž o politických stranách (včetně hnutích) říká, že

„Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů:“ (Ústavní zákon č. 1/1993 Sb.,článek 5) .

Samozřejmě nelze tvrdit, dokonce ani konstatovat, že ve výše uvedených případech se jedná o nějaké násilí, ale protože není vysloveně uvedeno, že v případě voleb je možné vytvořit politické koalice lze se domnívat, že jejich vytvoření silně koliduje s konstatováním o volné soutěži politických stran, respektujících základní demokratické principy, což se bytostně dotýká voleb do Parlamentu ČR! V každém případě však lze konstatovat, že tento postup je nedemokratický a to je to hlavní. Nebo snad koalice SPOLU a PIRSTAN pro to mají jiné, relevantní vysvětlení?

V podstatě je však jedno, resp. nepodstatné, zda strany vytvořením koalic porušili ustanovení o politických stranách a hnutích, protože každý slušný, demokraticky smýšlející občan musí postup politických stran ODS, TOP 09, KDU-ŠL, resp. Pirátů a STAN morálně odsoudit, protože v tom spatřují jednání nečestné, zbabělé, neférové a podrazácké, protože jako individuální politické subjekty by ve volbách nedosáhli kýžených výsledků. Představitelé těchto stran jen dokazují, že chtějí za každou cenu (viz jejich platy a další prebendy) vládnout, bohužel pod falešnými hesly a sliby občanům, na které nejen zapomenou hned poté, co si rozdělí křesla a funkce, ale také, proto, že jsou vesměs nereálné. Tak takové budou volby do Parlamentu v r. 2021!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…