Faktem ale zůstává popis skutečnosti, jak buduje svou moc a autoritu Petr Nečas: Středočeský kraj si zajistil ministerskou funkcí pro Petra Bendla, jihočeský toutéž funkcí pro Martina Kubu a jihomoravský jmenováním ministrem Pavla Blažka po problematickém odvolání Jiřího Pospíšila. I když se při tom ani s Kubou, ani s Blažkem neměli moc v lásce. Odvoláním Pospíšila si ale v očích veřejnosti, i té stranické, příliš nepomohl.
Velmi pragmaticky se ale zachoval se zajištěním podpory při hlasování ve sněmovně o daňovém balíčku, s jehož pozitivním výsledkem spojil i osud své vlády. Zpráva z tisku zní, že dokázal rozbít šestici vzdorujících poslanců. Dva z nich vládu podpořili, Radim Fiala, který vystoupil z ODS, se zdržel hlasování a – nyní pozor! hlavní sdělení – nejradikálnější členové rebelů, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa se vzdali poslaneckých mandátů! Lidové noviny se ptají palcovými titulky: co za to? To je totiž stěžejní otázka, již je třeba si klást: a co za to?
Přece si nikdo nebude myslet, že uvedení tři poslanci se nechali přesvědčit, že pro dobro ODS a české pravice se vzdají svého mandátu a nic za to nebudou chtít! Zajímavé v této souvislosti je i to, že premiér Nečas dosud blokoval doplnění správní rady pojišťovny, o něž, spolu s odvoláním Marka Šnajdra jako jejího dlouholetého předsedy, usiluje již nějaký čas ministr Heger. Rovněž není bez zajímavosti, že hlasování podpořil i bývalý ministr školství Josef Dobeš, o jehož způsobilosti se před jeho odvoláním psalo v novinách, i další véčkař Jaroslav Škárka.
Na samé hranici pragmatismu, ne-li dokonce za ní, je ovšem ono promptní zajištění poslanecké náhrady ODS, neboť mezi trojicí rychlé náhrady poslanců se nachází i dosud nepravomocně odsouzený Radim Pekárek, bývalý místostarosta Kolína, odsouzený za korupci, proti níž vláda Petra Nečase oficiálně bojuje. Tento krok – podle mého názoru – bude ovšem v budoucnu možná Nečase mrzet, neboť nálepka podpory za každou cenu, i člověkem, odsouzeným za korupci, na premiérovi už zůstane, ať je to, jak je to, a občané na ni nezapomenou.
Pekárek navíc odmítá složení poslaneckého mandátu, neboť je přesvědčen o své nevině. Požádal jen o pozastavení svého členství v ODS. Ta jeho případ nejdřív vůbec neřešila a tlak na něj začala vyvíjet – podle Lidových novin – až poté, co jí pomohl protlačit ve sněmovně klíčové zákony. Vrchní soud mezitím požádal sněmovnu o poslancovo vydání k pokračujícímu trestnímu stíhání. Hlasování se tedy zúčastnili dva nepravomocně odsouzení poslanci – Radim Pekárek a – abychom na něj v této souvislosti nezapomněli – i Jaroslav Škárka.
K všeobecnému, zejména daňovému chaosu vzhledem k pokračujícímu času není zatím vůbec zřejmé, jaké bude na konec DPH a jaký bude státní rozpočet – přibyla další nejasnost, spočívající ve známé vládní hře, škatule, škatule, hejbejte se. Vláda má údajně tři personální problémy, které musí řešit: ministra dopravy, práce a zdravotnictví.
Karolina Peake chce prý již delší dobu odvolat současného ministra dopravy Pavla Dobeše, jenže toho – dle téhož listu – z nějakých záhadných důvodů drží na ministerstvu premiér. Ten prý tak jako tak chystá rekonstrukci vlády i změny v koaliční smlouvě a při této příležitosti by se měla rozhodnout i tato personální otázka. Dále se spekuluje o křeslu ministra zdravotnictví, protože ODS by ho prý chtěla získat a možným kandidátem na tento post je Boris Šťastný. Jenže proti tomu je místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, protože ministr Heger dělá prý svou práci dobře. Je i proti tomu, aby se Heger stal ministrem práce a sociálních věcí a pomohl tam vyřešit nepřehlednou situaci kolem sKaret i rozjezd důchodové reformy. Vyřešit obsazení tohoto ministerstva bude náročné i pro premiéra, neboť TOP 09 stále počítá s náhradou ministra Jaromíra Drábka Ludmilou Müllerovou.
Rekonstrukce vlády nevěštívají většinou nic dobrého. Jednak jsou projevem nezakrývané partajokracie, to znamená obsazení jednotlivých resortů stranami, ať dosazený straník resortu rozumí nebo vůbec ne, jednak bývají projevem všeobecných vládních rozpaků. Vše nasvědčuje tomu, že zamýšlená rekonstrukce je projevem obou těchto prvků i nyní.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz