Jiří Vyvadil: Amerika na kolenou? Biden udělal překvapivě obrat o 180 stupňů

13.09.2021 11:10 | Komentář

Buď blahoslaven debakl USA v NATO, který zřejmě oslabil postavení USA mnohem více, než se původně zdálo. Tytam jsou ultimativní výhružky proti Rusku, ale zejména Číně, které započal již Donald Trump a Joe Biden v nich bohužel aktivně a tvůrčím způsobem pokračoval, když nejprve označil Putina zabijákem a vyčetl mu kdeco, aby mu následně, jako by se nic nestalo, zavolal a domluvil s ním nesporně užitečnou schůzku, která alespoň částečně zmírnila rusko-americké napětí.

Jiří Vyvadil: Amerika na kolenou? Biden udělal překvapivě obrat o 180 stupňů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Rozhodnutí o odchodu z Afghánistánu, odmítané jestřáby a milovníky starých euroatlantických vztahů se světovou dominancí USA a Západu, bylo nezbytné a mělo být učiněno již dávno, minimálně ihned po likvidaci Usámy bin Ládina. Způsob provedení odchodu byl ovšem tragický a náhlé geopolitické vyklizení prostoru Střední Asie dosud jedinou supervelmoci zcela rozkolísalo geopolitickou mapu světa.

A když přijdou i domácí problémy, jako opětovný a doslova tragický nejvyšší světový nárůst nákazy a úmrtí na covid, je nejlépe odvést pozornost a zatelefonovat, nejlépe největšímu nepříteli.

A tak Joe Biden zvedl telefón a volal čínskému prezidentovi Si. Téma rozhovoru každá strana pojímá trochu jinak, ale hlavní je, že se zavolalo.

Jestliže při rozhovoru s Vladimírem Putinem se odstraňovaly jen největší třecí plochy, o Číně je známo, že má připravený celý soubor výtek vůči USA a bude požadovat zásadní změnu.

A to je dobře.

Těch třicet let vyčerpávající a bolestné dominance Západu, spojené jednak s krvavými válkami, převraty i trvalým jednostranným liberálně demokratickým vymýváním mozků a požadavkem na akceptaci jediných, Západem vyžadovaných pravd, už nemá budoucnost.

Mimochodem, bylo vtipné, že zatímco prohlášení Joe Bidena volalo po potřebě skončení konfrontace mezi oběma nejsilnějšími ekonomikami světa, zřejmě nepoučená Harrisová na jiném kanálu ještě hovořila o agresi Číny v jihočínském moři.

Afghánistán prostě započal proces rozpadu amerického impéria, a ten hned neskončí, tak tak jako kdysi započal proces rozpadu sovětského impéria, který se rozvíjel po dobu třiceti let, během kterých se Rusko do značné míry otřepalo a v mnoha ohledech opět hraje prim, a kdo to jen trochu pozoruje, stalo se vpravdě poctivou a stále vyhledávanější světovou velmocí, která v mírovém rozvoji světa a v mnoha regionech svou diplomatickou a v případě nutnosti i vojenskou aktivitou hraje klíčovou roli.

Čína je v jiné pozici. Je nesporně s USA největší ekonomikou světa a v podstatě se nechce nechat zatahovat do konfliktů světové geopolitiky, protože ji zajímá jediné, byznys, který dělá mimořádně úspěšně a nespojuje jej s žádnými ideologickými požadavky.

Jak známo, značná část amerických poradců a politiků spekuluje o rozvalu vztahu Ruska a Číny. Nelze mluvit o tom, co třeba bude po smrti Putina, ale za jeho života tandem Putin-Si je neporazitelný.

Ale právě dokonalá dělba práce mezi Ruskem a Čínou způsobuje, že těžiště světa se přesouvá do Euroasie.

A Joe Biden udělal dobře, že čínskému prezidentovi zavolal.

Protože to v té či oné míře tp budou USA-Čína-Rusko, které budou mít hlavní slovo v dalším uspořádání světa.

Ne že by neexistovaly i jiné velmoci. Je jí nesporně Německo či Indie. Ale když vidíme, jak se Indie téměř chytá za záchrannou ruku Putina ohledně Afghánistánu, kde ze dne na den ztratila své postavení, a Rusko klidně tento trend i proti Číně či proti Pákistánu asertivně drží, pak věci nejdou špatně.

Svět nelze vidět jen z pohledu Evropy, která popravdě řečeno na svůj velký třesk a novou budoucnost také čeká.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Robert Troška: Proč vyhrál Trump

15:16 Robert Troška: Proč vyhrál Trump

Nejen ekonomika, ale také otevřené hranice a kulturní války rozhodly o volbě Trumpa Pokroková média…