Itálie má neustálé problémy se státním rozpočtem a celá akce, i když je třeba ji považovat za úspěch, byla předmětem rostoucích kritik populistických politiků. Ti prohlašovali, že záchranná akce v podstatě nahrává ilegální imigraci a že italští daňoví poplatníci ve skutečnosti financují gangy, které na emigraci profitují.
Zpočátku Brusel prohlašoval, že je to problém Italů, kteří si s ním musejí poradit. Jenže postupem času se ukázalo, že drtivá většina uprchlíků v Itálii nezůstává. Jsou vyloděni, ošetřeni, dostanou stravu i prozatímní ubytování, ale pak se ve většině případů snaží dostat do Švýcarska, Švédska, Německa, Francie či Británie, kde často žijí jejich příbuzní. Během léta bylo zjištěno, že ilegální dopravu běženců do Německa, Nizozemí či Francie provádějí dobře organizované klany.
Takže nakonec Evropská unie schválila operaci „Triton“. 8 členských zemí dá k dispozici celkově 6 lodí a 3 letadla, která budou hlídkovat moře ve vzdálenosti 30 námořních mil od italských břehů. Na každé lodi bude přítomen i italský důstojník. Posláním „Tritonu“ ale není zachraňovat lidi, ale provádět kontrolu ilegální imigrace. To znamená, že „Triton“ má zjistit, kdo z uprchlíků má právo požádat o azyl.
Celá operace je od počátku listopadu v záběhu a koncem prosince bude provedena první bilance. Měsíčně si operace vyžádá 2,9 milionu eur, které pokryjí 100% výdajů 8 členských států, které se podílejí na operaci. Blíží se zima a v nepříznivých povětrnostních podmínkách se vší pravděpodobností příliv uprchlíků poklesne. Ale problém zůstává, protože všichni uprchlíci budou nakonec vyloděni a o ty se musí postarat Itálie.
Ministerstvo vnitra přinutilo všechny italské regiony, aby se podělily o přijetí rostoucího počtu běženců – povětšinou v kasárnách či jiných veřejných objektech. Problém je v tom, že pak tito lidé, kteří dlouho čekají na rozhodnutí orgánů, se pak snadno stávají obětí organizovaného zločinu. A protesty místního obyvatelstva rostou.
Z tohoto důvodu italský ministr vnitra Angelino Alfano a ministryně obrany Roberta Pinottiová žádají Unii, aby začala organizovat uprchlické tábory přímo na libyjských březích – jinak se může stát, že se situace ještě zhorší, lidé budou utíkat a záchranné práce budou omezeny. Nicméně situace v Libyi je nepřehledná, probíhají ostré boje mezi různými frakcemi a proto Pinottiová nabídla legitimní libyjské vládě pomoc, včetně dodávky zbraní.
Protože v tomto okamžiku ani není jasné, kdo by v Libyi podobné tábory mohl schválit. Zní to hrozně, ale drtivá většina Italů je přesvědčena, že situace za krutého diktátora Kaddáfího byla lepší než dnes a že vojenská intervence vyvolaná především Francií a Velkou Británií, do které se Berlusconiho Itálie zapojila jen velmi nerada, byla velké fiasko.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas