My, starší, jsme už něco podobného zažili. Já jsem třeba z domova věděl, že žárovku vynalezl Američan Thomas Alva Edison na konci předminulého století ve své laboratoři, kde jako první objevil i uhlíkový mikrofon, kinematograf, kameru a já nevím, co ještě. S tímto poznatkem jsem ale dlouho nevydržel.
Školství se u nás na začátku padesátých let XX. století ujal reformátor Zdeněk Nejedlý a starý kantor, když nejdříve vyměnil ve třídě obrazy Masaryka a Beneše za Stalina a Gottwalda, nám s neskrývaným překvapením sděloval, že žárovka byla původně vymyšlena na druhé straně zeměkoule v laboratoři nadaného mladého ruského mužíka Pavla Nikolajeviče Jabločkova, který vždy v noci po práci, vyvinul ve svém domečku o dobrých pár let dříve tzv. elektrickou svíčku, a tím se stal skutečným vynálezcem žárovky.
Jeho světlo bylo prý tak jasné, že přilákalo i kníže pána, který jeho ďábelský vynález nechal zničit, a proto se o něm lidstvo nedovědělo. Mladý Jabločkov svůj pokus náležitě zdokumentoval, popsal a teprve po vítězství pracující třídy ve Velké říjnové revoluci se na výkresy přišlo a lidstvo se tak mohlo dovědět o opomíjeném geniovi. Jenže ve skutečnosti to bylo tak, že Jabločkov, vojenský inženýr, na svém vynálezu pracoval v Paříži, to nám ve škole zatajili.
Italové ale přišli s další verzí a sice, že doopravdickým vynálezcem žárovky je Ital Alessandro Cruto. Italové se již nepřou o to, kdo byl první, ani nesvádějí skutečnost, že nechali žít lidstvo tak dlouho v omylu na krutost tmářské šlechty, ale svému vynálezci připisují prvenství díky lepší technologii. Tvrdí, že jeho žárovka byla ve stejné době mnohem kvalitnější.
Edisonova hořela jen 40 hodin, Crutova 500 hodin a určitě i jasněji. Italové ve věci žárovek jsou tedy více než desetkrát lepší než Američané. Editorka encyklopedie Rossana Paceová redaktorům The Time řekla, že „italští autoři vynálezů neměli ze svých badatelských úspěchů žádný užitek, protože si prvenství neprávem osvojili jiní.“
S touto tezí my Češi musíme živě souhlasit, protože moc dobře už od šedesátých let minulého století víme, že nejen žárovku, ale většinu převratných vynálezů jako první vymyslel Jára da Cimrman ve Vídni pod lavicí, když se nudil při hodinách fyziky, aby si tam měl v době rakouskouherského temna čím svítit na studium mnohem důležitějších knih. Na jeho vynález se zapomnělo, protože mu ho rozšlapal zlý kantor Wassermann.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas