Karel Hvížďala: Kdo je Miloš Zeman

27.01.2013 13:50 | Zprávy

Miloš Zeman se narodil koncem války v Kolíně jako syn poštovního úředníka a učitelky. Rodiče se v jeho dvou letech rozvedli a malý Miloš vyrůstal jen s maminkou. Moc toho o této době nikdy neprozradil. Snad jen to, že žili z jednoho nevelkého platu, měli oba mopedy a jezdili na nich na výlety.

Karel Hvížďala: Kdo je Miloš Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

Veřejně na sebe upozornil až v srpnu 1989, kdy se politická situace uvolnila. Pro Technický magazín tehdy napsal článek s názvem Prognostika a přestavba. Tento text bývá dodnes považován nezřídka kdy za nejotevřenější kritiku tehdejšího vedení komunistické strany, která nesla do konce roku 1989 odpovědnost za celkový stav naší společnosti. Poprvé se v něm hovoří i o pluralitě možných budoucností, což bylo do té doby zcela nepředstavitelné.  

V roce 1990 se nechal Miloš Zeman kooptovat do Federálního shromáždění ještě jako bezpartajní. Jako dobrý rétor se objevoval na nejrůznějších jevištích pražských divadel, která v té době často místo představení nabízela divákům diskusní pořady. Jiří Suchý dnes na tato představení vzpomíná takto: „ Tenkrát to byl ale jinej Zeman: Už v prvním vystoupení se distancoval od levice i pravice, a to nám tenkrát bylo velmi sympatický. “.  

O dva až tři roky později to byl už zase jiný Zeman. V roce 1992 přešel do Sněmovny lidu již za ČSSD a stal se předsedou sociálních demokratů v Praze. Další rok stál v čele celé strany a od své původní střední cesty zahnul prudce doleva: Pravici vyčítal "spálenou zemi a legitimace svých spolustraníků chtěl vázat do lidské kůže z členů ODS." Preference sociálních demokratů se mu podařilo vytáhnout ze 6, 53 procenta v roce 1992 až na 32, 31 procenta v roce 1998.  

Mistr bonmot spojil negativní rétoriku s neuvěřitelně cílevědomou a pilnou prací v terénu a pod svá křídla bral cokoliv: Bývalé komunisty, kterým se již tato strana nezdála být dost dobrým výtahem pro novou kariéru, ty, kteří se nestačili včas připojit k ODS a zaspali možnost získat "volitelné" místo, bezradné blouznivce, čisté kariéristy, kteří hledali politické krytí pro své obchody, poslední zbytky autentických starých sociálních demokratů, až po lidi, kteří se o politiku nikdy nezajímali a domnívali se, že by měli straně, která byla donedávna zakázaná, pomoci.  

Uřídit a zvládnout takto zásadně nesourodé lidské společnství, jejímž jediným společným jmenovatelem mohla být snadná kariéra, bylo možné jen tvrdou diktátorskou rukou a rétorickými figurami, za nimiž nemusela být jakákoliv duchovnější vize. Miloš Zeman jak tvrdý mezek táhl s vypětím sil svou karavanu do Strakovy akademie, a kdo moc vybočoval, dostal bičem.  

Ale ani toto období netrvalo dlouho a v roce 1998 Zeman přistoupil na uzavření tzv. opoziční smlouvy mezi ODS a sociální demokracií. Klaus a Zeman si padli do náruče. V článku VI. Opoziční smlouvy se zavázaly, že žádná strana nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě. V poslední knize-rozhovoru Zpověď informovaného optimisty Petru Žantovskému tvrdí: "Každá menšinová vláda musí být kryta dokumentem, kterému se u nás říká opoziční smlouva, protože jinak by nemohla vydržet ani jeden den." To je samozřejmě lež! Takový dokument v žádné jiné zemi neexistoval a neexistuje. Politický cyklus moderní demokratické společnosti, jak zdůrazňuje profesor Jiří Přibáň, posiluje svou stabilitu právě tím, jak je nestabilní. To, že není žádné vítězství definitivní a žádné řešení konečné, je zásadní politickou výhodou demokracie. Právě proměnlivost a flexibilita je to, co činí demokracii stabilnější a výkonnější ve srovnání s jakýmkoli jiným politickým systémem.  

Důsledkem jím tak obhajované opoziční smlouvy byl bohužel rozjezd absolutně korupčního obsazování straníků do dozorčích rad a předstev v podnicích se státní účastí i v úřednickém aparátu, a převládnutí vlivu regionálních oligarchií ČSSD a ODS.  

V roce 2001 Miloš Zeman opustil ČSSD a v následujícím roce po řádných volbách i vládu a odešel na Vysočinu, kde ale dlouho nevydržel a v roce 2003 se pokusil utkat s Václavem Klausem o post prezidenta. Tehdy proti němu hlasovalo i 27 poslanců sociální demokracie, viz Sobotka, Zaorálek, Špidla atd., jejichž jména zná, což jim dodnes vyčítá. Píše: "Se zrádci se nevyjednává!" Proto obavy z pomsty vůči některým členům ČSSD, kteří jsou dnes v jejím čele, jsou oprávněné.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho budete fungovat koalice SPOLU?

Nemyslíte, že kdybyste kandidovali sami jako ODS mohli byste být mnohem úspěšnější? Kuba kandidoval za ODS a uspěl mnohem lépe než ten váš slepenec. Já jsem ochoten volit ODS, ale ne topku a lidovce a určitě nejsem sám, vždyť jste oslabili nejen teď, ale i třeba v evropských volbách.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dopis Roberta Fica Elonu Muskovi

15:49 Jiří Paroubek: Dopis Roberta Fica Elonu Muskovi

Česká politická pravice dělá z premiéra Roberta Fica velkého Zlobra Evropy, kterým hodlá strašit, kd…