Spojené státy americké pokládáme za první stát, ve kterém byla ustanovena tzv. moderní demokracie. Naše republika je též demokratická. Naše demokracie vychází z tzv. modelu francouzské demokracie, který, díky přátelství markýze de La Fayette s Thomasem Jeffersonem, vychází z demokracie americké, to znamená., že by se zákonitě měla řídit i tímto výňatkem Deklarace nezávislosti Spojených států amerických /dále jen Deklarace nezávislosti/.
Považujeme naši vládu za legitimní? Denně od lidí slýchám, že vláda nehlasuje pro jejich blaho, nebo tak jak by si přáli. Vládní koalice, která vznikla po volbách se rozpadla. Poslanci mění své poslanecké kluby, jako matka pleny batoleti. Na posty poslanců, kteří podali demisi, jsou navrženi nepravomocně odsouzení politici. Vláda tím naposledy získala důvěru s nejmenším možný počtem hlasů v poslanecké sněmovně, tj. se 101 hlasy, tedy 50,5%. Myslíte si, že je toto dostatečné většina? Myslíte si, že je opravdu 50,5% procent občanů-voličů proto, aby tato vláda dále řídila naše životy?
Já si myslím, že není. Co to pro to mám ale udělat? V Deklaraci nezávislosti se píše: „...kdykoliv počne být některá vláda těmto cílům na překážku, má lid právo jí změnit nebo zrušit a ustanovit vládu novou...“. Přesně to je povinností nejen mou, ale i všech nespokojených občanů.
Ale jak to mám udělat? Vzít do roku samopal a začít vykrádat banky, kde má církev uložené finance, pokud bude schválen zákon o církevních restitucích? Anebo oním samopalem rovnou vystřílet celou poslaneckou sněmovnu? To se nám Deklarace nezávislosti asi nesnaží říct. Já osobně si myslím, že se nám snaží říct abychom se probudili z apatie pasivity, abychom se konečně probudili z limbu pohodlnosti a začali něco dělat! Začali být aktivní, a to nejenom politicky. Začali zakládat mimoparlamentární opozice, začali veřejně diskutovat o problémech vlády, začali otevřeně politicky útočit na naše volené zástupce a kabinet Petra Nečase, a požadovali například demisi vlády či referendum, zda-li mají být vypsány předčasné volby.
Zda-li nepovažujeme vládu za legitimní, musíme začít všichni nějak jednat, pokud jednat nebudeme, tak naši vládu považujeme zákonitě za legitimní.
P.S. k druhému odstavci: V televizních novinách jsem se dověděl, že by měl nepravomocně odsouzený hlasující politik být vyloučen ze své domovské politické strany. Jednalo se snad o cílené využití hlasujícího zástupce lidu?
Vyšlo na serveru Vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz