Ladislav Balcar: Myši ve válce - Hitler šílel, Stalin se smál

29.11.2016 20:36 | Zprávy

Veškerá pozornost sdělovacích prostředků se v poslední době soustředila na americké volby, Brexit, boje v Sýrii, Ukrajinu a nyní na skon Fidela Castra. Není divu, že bylo opomenuto 74. výročí protiútoku ruských vojsk u Stalingradu, který znamenal zásadní obrat ve vývoji II. světové války. Tuto událost nemohl nevzpomenout ruský týdeník Hvězda. Učinil tak však nestandardním způsobem - z myšího pohledu.

Ladislav Balcar: Myši ve válce - Hitler šílel, Stalin se smál
Foto: pixabay.com
Popisek: Myš - ilustrační foto

19. listopadu 1942 Rudá armáda zahájila útok proti 6. armádě polního maršála Fridricha Pauluse s cílem obklíčit ji a zničit. Díky nesmírným obětem a hrdinství ruských vojsk se to povedlo. Maršál Paulus ve snaze zabránit katastrofě po příkazu Hitlera vrhl do boje všechny rezervy. Do této válečné vřavy však zasáhla příroda, a to nejen generál mráz, ale i polní myši, s čím nepočítal ani Hitlerův hlavní stan, ani Stalinův štáb.

Polní myši, jak známo, mají v sobě geneticky zabudovány dvě vlastnosti: trvale něco požírat a množit se, přičemž rychlost jejich množení je u nich přímo závislá na množství dostupné potravy. A zde byl zakopán pes. Během léta roku 1942 německá vojska zahnala ruská vojska od Donu až po samotnou Volhu. Kolchozníci, kteří na jaře stačili zasít, z velké většiny utekli před fašisty do Zavolží. V důsledku toho zde nebyl nikdo, kdo by z tak velké plochy úrodu sklidil. Příroda učinila své. Zrna se z klasů vysypala na zem, kde se takto shromáždily stovky tun obilí. A myši měly pré. Začaly se divokým způsobem množit. Pak ovšem nastala zima a myši hledaly pokud možno teplý úkryt. Opuštěné, nezřídka vypálené vesnice jej neposkytovaly. A světe, div se, myši jej našly v německých tancích. V boji o Stalingrad Paulus jako rezervu v týlu wehrmachtu držel tankový sbor generálporučíka Ferdinanda Heima, složený z 14. tankové divize, 22. tankové divize a rumunské 1. obrněné divize. Tanky byly zaparkovány, zamaskovány slámou a část z nich byla čas od času nastartována, aby v ruském mrazu udržely bojovou pohotovost. Jejich teplo myším vyhovovalo, a tak si v nich udělaly pelechy, přičemž jako stavební materiál použily izolaci uhryzanou z kabelů. Když přišlo do tuhého a divize dostaly příkaz nastoupit do boje, 30 % tanků 22. divize nebylo s to hnout se z místa. V 204. tankovém pluku ze 104 tanků mohlo být do boje nasazeno pouze 42. To byl jeden z důvodů, proč generál Heim nemohl zabránit průniku sovětských vojsk. Ten druhý důvod spočíval v tom, že rumunská divize, která nesla jméno „Velké Rumunsko", se prostě sesypala a tankové posádky se rozběhly.

Toto vše mělo pro generála F. Heima smutnou dohru, když německá operace „Zimní růže" zkrachovala, neboť Paulusova armáda byla obklíčena, z větší části zničena a její zbytek v čele s maršálem upadl do zajetí. Hitlerova generalita začala chápat, jak dalekosáhlé důsledky to může mít. V hloubi duše tušila, že to může být začátek konce Velkoněmecké říše. Hitler šílel a zuřil. Musel tuto katastrofu, která se nedala utajit, německému lidu a koneckonců celému světu nějak vysvětlit. Většinu viny svalil na generála Heima, kterého zbavil hodnosti, vyhodil z armády a postavil před soud, kterému předsedal maršál Hermann Göring, který jako velitel letectva organizoval letecký zásobovací most do Rusy obklíčeného prostoru. Přitom přišel o značný počet letadel, a tak měl na „neschopného" tankového generála pifku. Heim byl odsouzen k trestu smrti, ale později omilostněn.

Němečtí zajatci při výslechu Rusům vypověděli, jak to vlastně bylo. Když s touto historkou seznámili J. Stalina, ten se prý dlouho smál a potom řekl: „Myši vyznamenat nemohu, ale ony nám poskytly velkou pomoc v boji s fašismem".

P.S.: Sám jsem se přesvědčil, že nejde o teatrální výmysl. Protože s parkováním v Praze je to složité, občas jsem musel zaparkovat až u popelnic. Jednoho dne jsem zahlédl v jejich okolí krysu. To definitivně vysvětlilo, odkud se v mém voze vzal myší trus. Od té doby jsem u popelnic neparkoval a nelenil najít, byť vzdálené, parkovací místo. Toho nedbal můj kolega, který se tomu vysmál a doplatil na to. Jednoho dne jej museli odtáhnout do servisu, protože v elektrickém systému jeho vozu došlo ke zkratu. Myši totiž nalezly zalíbení v jeho kabelech.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mám tři dotazy

1) Je možné to zelené šílenství EU ještě vůbec zastavit? Co by se muselo stát? 2) Podaří se EU zastavit nelegální migraci? Jak? 3) Jaké největší výzvy jsou podle vás před EU - námi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…