Ladislav Žák: Dokonáno jest…

14.10.2018 21:11 | Zprávy

V návaznosti na výsledky druhého kola senátních voleb si dovolím předložit laskavému čtenáři třetí a poslední text z mého letošního malého volebního cyklu. Začnu tam, kde jsem minule skončil. Pochvalou.

Ladislav Žák: Dokonáno jest…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Žák

Volili jsme totiž opět dobře a výsledky utvořili Senát, který bude plný zajímavých osobností, pestrý a bude odpovídat po dlouhých letech něčemu, čemu se občas říká „záměr ústavodárce“. Pokud chce Senát ukázat svou funkčnost a důležitost, teď má šanci.

Potažmo to znamená především to, že v nějakém neblahém vývoji zdraví prezidenta republiky, se ANO nedostane ke všem prezidentským pravomocem, ale i to, vláda i Sněmovna si bude muset dát na své právní kutilství opravdu dobrý pozor. To, co už je mým osobním hodnocením, je okolnost, že pomalu a jistě pokračuje eroze klasického pravolevého partajního systému. Je dlouhodobě žádoucí, aby partaje nebyly v soutěži politických názorů, která je nepominutelnou náležitostí demokratického právního státu, preferovány před občany. Platí totiž známá poučka, že politická partaj je šílenstvím mnoha pro blaho několika. Dovolím si v tomto smyslu jedinou poznámku, totiž, že tento bonmot Jonathana Swifta dotáhly k dokonalosti KSČM a ČSSD. K dokonalosti, která zavání smutným koncem, protože šílenců se začíná rádoby levicovým oranžovým i rudým nabobům poněkud nedostávat…

Původně jsem chtěl napsat ještě čtvrtou část cyklu, kterou jsem chtěl věnovat tomu, jak obě partaje zareagovaly na jakýchsi mimořádných setkáních na svůj debakl. Chtěl jsem ho nazvat „Odpusťte jim, neboť nevědí, co činí“, ale pak jsem si řekl, že je na to škoda času, klávesnice i bajtů. Omezím se na jedno prosté konstatování, které ovšem nejen zmíněné dvě parodie na levicové strany, ale to, co se u nás i v Evropě nazývá levicí, obecně spojuje. Je to všeobjímající konstatování, že situace není dobrá. K tomu je využívána celá řada více nebo méně expresivních výrazů pro tělesné otvory nebo katastrofy všeho druhu. Klasická formule zní: „Je to v ….“ To, co i zcela prostý čtenář nebo účastník debat nejrůznější úrovně postrádá, je objasnění toho, zda a) „to“ vůbec existuje b) cože je to vlastně ono „to“…. c) jak to vlastně vypadá v…. d) jak s „tím“ pohnout a nakonec jako „finis coronat opus“ e) jak „tomu“ udělit žádoucí směr, aby „to“ nebylo v „tom“… ?!?

Nic z toho se nemůžeme od politiků, politologů ani komentátorů jaksi dozvědět. Poslouchat představitele vedení stran, jejich poradce a takzvané levicové intelektuály je skutečně únavné a jen výjimečně se ozve nějaký blekot, který pobaví, ale nerozesměje…

To, co je otřesné, je to, že si tihle blekotové, kteří o sobě tvrdí, že jsou levicoví, aniž by většina z nich tušila, o co vůbec jde, si vůbec neuvědomují, že svých chováním a jednáním urážejí celé generace lidí a jejich rodin, kteří obětovali zápasu o sociální spravedlnost, své majetky, osudy, zdraví i životy… Odkaz těchto lidí si nezaslouží, aby tady někdo tvrdil, že „levicové je prostě to, co není pravicové“, aby programy, které sepisují, rezignovaly na autenticitu, na něco skutečného, zač stojí skutečně žít…

Takové programy stačily po roce 1968 bezmála půlstoletí nejrůznějším vyžírkům, kteří v Evropě parazitovali pod starými symboly na bláhovosti lidí, kteří jim věřili, že o něco skutečně usilují… Přitom byli jenom fíkovými listy mocenských zájmů, které pomáhali za peníze prosazovat proti lidem, kteří je volili a kteří jim věřili.

Doufejme, že tyto volby a hloupé a drzé žvásty, které se ozývají rádoby zleva, přispějí k tomu, že lidé odmítnou tuhle špinavou hru hrát. Ostatně on už ji nechce nikdo ani platit…

Ladislav Žák

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O skutečných zákonech

13:57 Petr Hampl: O skutečných zákonech

Druhý pohled Petra Hampla