Hodnota indexu nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu sklouzla podle společnosti Markit, která příslušná data zpracovává, na nejnižší úroveň od prosince roku 2012. Hodnota indexu se propadla na 46,6 bodu, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal se zlepšením oproti březnu, z úrovně 47,3 na 47,6 bodu. Skutečná hodnota tedy zaostala o celý bod za předpokladem trhu.
Výsledek zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka nakonec na svém dnešním měnověpolitickém zasedání nepřistoupí ke zvýšení základní úrokové sazby. Pravděpodobnost takového scénáře je nyní zhruba 55 procent.
Český zpracovatelský průmysl v dubnu čelil ochabující poptávce ze strany jak domácích, tak zahraničních zákazníků. Došlo kvůli tomu dokonce k měsíčnímu snížení počtu pracujících.
Situace je výsledkem nepříznivého mezinárodního vývoje. Projevuje se zpomalování čínské a německé ekonomiky, ztráta růstové dynamiky eurozóny, hrozba tvrdého brexitu a obava z další eskalace obchodních válek.
Existuje však značná naděje, že situace v českém průmyslu se brzy stabilizuje. Tak, jako se nyní stabilizuje jak v Číně, tak v Německu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV