Martin J. Kadrman: Tanečky kolem přerovského zámku se po pěti letech vrací na svůj počátek

16.03.2017 18:36 | Zprávy

Památková asociace ASORKD se již pět let aktivně zabývá problematickým děním, které provází osud renesančního zámku v Přerově nad Labem.

Martin J. Kadrman: Tanečky kolem přerovského zámku se po pěti letech vrací na svůj počátek
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Český rozhlas, který je majitelem zámku, dlouhodobě avizuje záměr zámek prodat. ASORKD průběžně informovala jak členy Rady ČRo, tak i zákonodárce o velmi podivném pozadí, který plánovaný prodej provázel. Rada ČRo veřejný, avšak netransparentní prodej zámku nakonec zastavila a celá ostudná kauza vyvrcholila v lednu tohoto roku, kdy Obvodní soud pro Prahu 2 vydal prozatím nepravomocný rozsudek, kterým byli odsouzeni tehdejší ministr kultury Jiří Balvín, náměstek generálního ředitele ČRo Michal Koliandr a podnikatel Jan Hnilica.

Vzhledem k tomu, že zámek přímo sousedí s Polabským národopisným muzeem, v jehož areálu se nachází čtvrtý nejstarší skanzen v Evropě, iniciovali jsme jednání s dnes již bývalým vedením Středočeského kraje, které je zřizovatelem skanzenu. Cílem jednání bylo přesvědčit vedení Středočeského kraje, aby projevilo zájem o koupi zámku a jeho následné propojení se skanzenem. Vznikl by tak v České republice ojedinělý areál, který by zahrnoval jak lidovou stavbu, tak stavbu zámeckou a život v nich.

Tuto myšlenku nakonec vedení SČ kraje podpořilo a podpořila ji i sama obec Přerov nad Labem. Bohužel k podpisu kupní smlouvy z důvodu liknavosti dnes již bývalého hejtmana Miloše Petery, nikdy nedošlo. Nové vedení SČ kraje však projekt propojení skanzenu s renesančním zámkem vnímá spíše politicky, kdy nechce pokračovat v projektu, který z jejich pohledu iniciovali jejich předchůdci, kteří dnes sedí v opozičních lavicích.

Jsme však i nadále přesvědčeni, že je ve veřejném zájmu, aby tato úchvatná stavba, jejíž potenciál čeká na odhalení, zůstala v majetku státu či v majetku veřejné instituce. Je ve veřejném zájmu, aby byl zámek přístupný veřejnosti, aby byl využit jeho potenciál pro podporu cestovního ruchu ve Středočeském kraji a nakonec, aby jeho zapojením do areálu sousedního skanzenu byla podpořena jeho atraktivita a mohla být rozšířena i jeho expozice. Celý projekt by ve svém důsledku zvýšil návštěvnost celého unikátního areálu.

Jsme přesvědčeni, že Středočeský kraj je tím nejlogičtějším a nejvhodnějším subjektem, který by se měl stát majitelem renesančního zámku v Přerově nad Labem. Touto cestou si dovolujeme apelovat na členy Rady Středočeského kraje, zejména na paní hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, aby přehodnotila svůj dosavadní odmítavý postoj k této bohulibé myšlence a zahájila jednání s Českým rozhlasem o podmínkách prodeje zámku. Apelujeme také na zákonodárce, kteří v minulosti projevili pochopení nad veřejným zájmem, který v této kauze převažuje nad vším ostatním. 

Autor je viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …