Nejpalčivější debata kolem covidu-19 se tak přesunula do občanskoprávního prostoru. Svoboda každého odvolat se na právo neočkovat se proti této nemoci naráží na rostoucí restrikce a na tlak proti tomuto postoji ze strany očkovaných. Svoboda se dostala do střetu s občanskou odpovědností. Není to poprvé.
Jenže navzdory všemu, nabízí se elegantní řešení, které je navíc běžnou praxía které nabídne jak svobodu rozhodování, tak i společenskou spoluzodpovědnost.
Stačí, abychom vnímali covid-19 stejně jako každou hrozbu zdraví, které se dá předejít. Pokud se někdo rozhodne, že bude dejme tomu kouřit nebo si zvolí jiný hazardní životní styl, pak za takovéto rozhodnutí v každé zemi zaplatí vyšší životní pojištění. Co se týče covidu-19 a očkování, stačí tento přístup převést i na zdravotní pojištění.
V Česku je téměř každý zaregistrován u státní pojišťovny. A stejně tak je každý, kdo se nechal naočkovat proti covidu-19, registrován u ministerstva zdravotnictví. Vzhledem k tomu, že jsou to nyní neočkovaní, kdo vyžaduje vyšší náklady na péči oproti očkovaným, a že se i přes varování rozhodnou nenechat se očkovat, stačí jen registr očkovaných na ministerstvu zdravotnictví předat pojišťovnám a schválit zvýšení zdravotního pojištění všem občanům, kteří očkování proti covidu-19 odmítají.
Takovýto krok zachová svobodu jednotlivce a zároveň umožní solidaritu v systému hrazení zdravotní péče na nemoc a její komplikace, které by se daly přinejmenším snížit, či dokonce zcela jim předejít dobrovolně. Proč by měli naočkovaní platit do státní kasy péči těm, kteří se odmítají dát očkovat?
Publikováno dne 3.11.2021 www.mfdnes.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV