Michael Rada: Rozpu(stilé)štěné Vánoce

29.12.2016 14:06 | Zprávy

Letošní Vánoce nebyly pro nás samotné tak štědré po fyzické stránce, za to však byly plné štědrosti blízkých lidí a přítomnosti těch, kteří již od nás odešli. Svět vidím již několik let jinak, a proto mne po štědrém dnu zaujala jedna malá drobnost.

Michael Rada: Rozpu(stilé)štěné Vánoce
Foto: Archiv Michaela Rady
Popisek: Michael Rada

Byla jí informace od mé dcery, že výplňový materiál z dárku, kterým byla přírodní kosmetika LASH, se jednoduše rozpouští ve vodě.

A jak řekla, tak i předvedla a mne nevěřícímu dokázala, že z výplně nezbyde pod proudem vody, skutečně nic.

Bylo to zajímavé, a to i z toho důvodu, že se balením a s balením setkávám ve své práci téměř denně. Obaly jsou totiž jednou z největších skupin odpadů, které generují nejen podniky, ale i koncoví uživatelé. Hlavou mi proto již během této demonstrace běžela otázka a to

„Proč to už dávno nepoužívají všichni?“

Hned po ní však následovalo několik dalších

  • Je to skutečně ekologické řešení bez následků?
  • Kolik asi stojí?
  • Kde se vyrábí?
  • Proč není uživatel na možnost rozpuštění pod vodou upozorněn?

Po návratu z cest za rodinou a blízkými, jak jsem se tedy pátrat více a objevil jsem, že tento výplňový materiál, není žádnou novinkou a i v Čechách ho vyrábí a dodává několik společností.

Máme zde například SKROPAK, nebo FLOPAK a oba o sobě tvrdí, že jsou ekologické.

Zatímco první, je popisován následovně:

SKROPAK je výplňový materiál pro zajištění a ochranu křehkých zásilek v kartonech. Jedno balení obsahuje 500l materiálu. Vyrábí se z materiálů rostlinného původu, tudíž je ekologickýnetoxický a v přírodě 100% rozložitelný. Materiál je lehký, odolný a antistatický.

Skropak můžete opakovaně používat a pokud si ho přejete zlikvidovat, stačí ho vysypat na kompost. Díky svému výhradně rostlinnému složení (z brambor, kukuřice a obilí) je maximálně šetrný k životnímu prostředí a nehrozí žádné nebezpečí při kontaktu s dětmi či zvířaty. 

Skropak je ideálním, levným a ekologickým řešením balení zásilek, jako například hraček, elektroniky, kosmetiky, výrobků pro Vaše mazlíčky, knih a dalších. Díky svému tvaru a konzistenci vyplní každý roh krabice a tak bezpečně ochrání Vaše zásilky při nešetrné přepravě. 

Druhý pak je představován slovy níže:

Fixační tělíska FLO-PAK GREEN jsou ideální výplňový materiál pro ochranu výrobků během přepravy. Biologicky rozložitelná volně sypaná výplň SUPER 8 je tou pravou volbou jak chránit životní prostředí i hodnotu vašich výrobků. 

•  velmi lehká fixace (obsahuje 99,6 % vzduchu), úspora nákladů na dopravu a poštovné 
•  chrání zabalené výrobky proti poškození nárazem 
•  bezprašná, suchá,  100% recyklovatelná a biologicky rozložitelná fixace 
•  vhodná pro opakovatelné použití 

Pokud nedojde k její recyklaci, biologicky rozložitelná volně sypaná výplň SUPER 8 se plně rozloží během 9 až 60 měsíců, nachází-li se v přítomnosti mikroorganismů - ať už ji odvezete na skládku nebo ji zahrabete do země. 

Balení: 500 l
Barva: zelená  
Materiál: polystyrén

Co mne nejvíce zaujalo bylo slůvko použité jako poslední, tedy POLYSTYRÉN. Jinými slovy EPS. Jedná se tedy o zástupce jednoho z nejrizikovějších materiálových skupin, které ohrožují globální životní prostředí – PLAST.

Podíváme-li se na stránky online encyklopedie WIKIPEDIA pak zjistíme, mimo jiné i následující fakta:

Polystyren je poměrně tvrdý, ale křehký plast, který dobře odolává kyselinám zásadám. Při stárnutí křehne a vytvářejí se v něm trhliny. Neodolává organickým rozpouštědlům, zejména benzínualdehydům ketonům. Je citlivý vůči UV záření a málo odolný vůči teplotě (jen asi do 70 stupňů Celsia). Uvolňuje se z něj nezreagovaný monomer styren, který je toxický a karcinogenní. Jde také o velmi hořlavý materiál, který nemusí vždy vyhovovat zejména z důvodů předepsané požární bezpečnosti.

Z tohoto popisu jistě chápete, proč jsou v tuzemsku domy zateplovány, právě tímto materiálem.

Dozvíme se však ještě více, například i to, že:

Značný problém představuje polystyrenový odpad

Do jaké míry tedy mohu považovat rozpouštění tohoto materiálu vodou za bezpečné? Mohu vodu, v níž byl rozpuštěn vypít? Dát ji zvířatům? Zalít s ní květiny? Vypustit do kanalizace? Vylít do řeky?Otázek mám mnoho.

K prvnímu z materiálu však nemám otázek o moc méně. Důvodem je kromě jiného i skutečnost, že výrobce pochází z Polska a o materiálu kromě další informací říká následující:

Chemický název: uhlovodíky, polymery a kukuřičný nebo bramborový škrob

Jak to tedy je?

Že bychom vyhazovali potenciální potravinu?

Dejte mi vědět.

Když už jsme u těch nových, trvanlivých potravin, zajímalo by mne, kdy to tuzemska začne země Velké sestry zasílat svůj nový produkt, testovaný již v několika zahraničních destinacích.

 

Ano RÝŽI.

Ale ne, jen tak obyčejnou, tahle je totiž plastovou náhražkou a vypadá (a dle některých kdo konzumaci přežili, i chutná skoro jako pravá. Jen se více po zprocesování teplem více lepí.

Zatím si v Nigerii na 2,5 tunách pochutnávají jen celní úředníci , ale věřím, že díky vstřícnosti tuzemské politické špičky, tato inovativní „potravina“ dorazí brzy i do Českých obchodů. Například ve skladech civilní obrany a ve strategických zásobárnách státu, které v okolních zemích obnovují, by jistě vydržel věčnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …