Miloš Horký: Já si totiž myslím, že myšlení má budoucnost...

15.06.2020 11:08 | Zprávy

V dnešní době je taková móda, že mnoho umělců, principálů, a těch, co vodí herce po scéně, tedy režisérů (někdy se jim též říká „bidelníci“, tedy těch, co hercům určují: „teď řekni to a teď ty řekni tohle, Mařenko...“ a hlavně - musejí se postarat, aby herci do sebe na scéně nevráželi...), a vůbec mnoho umělců obecně, se často vyjadřuje k politice, odvolávajíce se na své „demokratické“ právo – projevit svůj názor.

Miloš Horký: Já si totiž myslím, že myšlení má budoucnost...
Foto: Archiv ČRo
Popisek: Jan Werich

Dovolím si představit vám - a to zejména těm, kteří mají jen takovou „mátožnou povědomost,“ - o tom, co byly „forbíny“ Horníčka a Wericha v divadle ABC v padesátých letech minulého století. My je dodnes můžeme shlédnout na Youtube.com (ZDE) a není jen náhodou, že znovu promlouvají do politického dění – i v dnešní době.

Dovolte mi použít k dokreslení atmosféry 50.let v tehdejším Československu, dialogy ve „forbíně“ těchto dvou moudrých klaunů („moudrý“ klaun – víte, co to kdysi bylo? Asi ne, s něčím takovým se dnes už nesetkáte...).

***

Horníček: Já položím otázku – a vy si to zodpovíte...

Werich: Vy nemáte zodpovědného redaktora?

Horníček: Ale máme, ale ten zodpoví potom ty vaše odpovědi...

***

Horníček: Já si totiž myslím, že myšlení má budoucnost.

Werich: No doufejme, doufejme...

***

Diskuse o cestě předsedy českého Senátu na Tchaj-wan už několik měsíců hýbe domácí i zahraniční politikou země. Jet, či nejet na Tchaj-wan - Číně navzdory?

Ministr zahraničí připomněl, že Tchaj-wan jako nezávislý stát - Česko nikdy politicky neuznalo, nicméně šéf Senátu oznámil, že poletí na Tchaj-wan a počítá s vládním letadlem. Stejně tak předseda školského výboru Senátu oznámil, že Tchaj-wan o měsíc později navštíví také...

Je to k nevíře, ale naši politiku vůči Tchaj-wanu „řešil“ už Jan Werich a Miroslav Horníček ve své předscéně, nebo-li „forbíně“, na jevišti divadla ABC. Už v padesátých letech (!) se obě herecké ikony a moudří klauni jasně „vymezili“ k otázce naší politiky vůči Tchaj-wanu - a to přímo na jevišti!

Řeknete si – co nám mohou říci dva herci, dva komedianti - k dnešní politice? Dnes je jiný svět, je jiná doba, dva klauni z temných padesátých let?

V dnešní době je taková móda, že mnoho umělců, principálů, a těch, co vodí herce po scéně, tedy režisérů (někdy se jim též říká „bidelníci“, tedy těch, co hercům určují: „teď řekni to a teď ty řekni tohle, Mařenko...“ a hlavně - musejí postarat, aby herci do sebe na scéně nevráželi...), a vůbec mnoho umělců obecně, se často vyjadřuje k politice, odvolávajíce se na své „demokratické“ právo – projevit svůj názor.

Inu, to dělali Češi, a nejen umělci - vždycky. Dřív se Češi – ale i umělci - vynadávali „u piva“, a byl klid. Václav Havel těmto lidem, co dokážou nadávat na komunistický režim jen „u piva“, říkal „čecháčci“. Později přišla televize, tak si to tato sorta lidí vyříkala – s televizí.

Ale dnes je veliká obměna v tom, že se slova takovýchto lidí tisknou v novinách nebo se objevují na internetových serverech, dělají se s nimi novinové a televizní rozhovory. Názory těchto lidí jsou široce publikovány. To, co by oni kdysi pronášeli „u piva“, je dnes „inzerováno“ a publikováno veřejnosti.

Nicméně, úroveň jejich názorů je pořád úrovní „pivní“ kultury z hospody. Někdy jsou to dehonestující nadávky ještě horšího druhu, než co by si pánové dovolili „u piva“ – už s ohledem na své spolustolovníky. „U piva“ můžete klidně obdržet pár facek, pokud se otřete o názor svého „pivního“ protivníka u stolu. Inu - „čecháčci“...

Ovšem - nic takového vám v rozhovoru s redaktorem – či dokonce u příležitosti „zásadního prohlášení“ na tiskovce či v televizi - nehrozí. Tam se můžete vynadávat „dosytosti“ a můžete být klidný – odnikud nic „nepřiletí“, jak byste si často zasloužili. Naopak – můžete být hrdý, protože jste využil svého „demokratického“ práva pomluvit a dehonestovat, koho se vám zamane.

Často tito „principálové“ mluví o věcech, které málokoho zajímají. Je to taková – svého druhu – „chytristika“. Jako je třeba případ Tchaj – wanu.

Byla tu zmínka o dvou „klaunech“, jejichž moudrost přetrvává desetiletí. Dokonce - právě v tomto aktuálním desetiletí budeme slavit 100 let premiéry „Vest pocket revue“ na divadle V + W.

Z nějakých nepříliš jasných důvodů, diskuse o cestě předsedy českého Senátu na Tchaj-wan už několik měsíců hýbe domácí i zahraniční politikou naší země. Nebudete tomtu věřit, ale Horníček a Werich vyřešili přesně stejný problém již před 75 lety. Poučme se tedy u našich „klaunů“, jak se to mělo už tehdy s naší politikou - vůči Tchaj-wanu.

Třeba si z toho dokážeme vzít poučení pro dnešek.

***

Horníček: Byly činěny takové dotazy z řad čtenářstva, zda dlouholetým soužitím s vaší paní chotí, zda u vás nenastal proces, lidově popsatelný jako taková „podpantoflizace“?

Werich: To je vyloučeno. Je sice pravda, že dlouholetým soužitím docházívává k takovému určitému názorovém srůstu. Zatímco původně názory obou manželů byly diametrálně odlišné, se během doby ty názory sbližují, sbližují, až konečně ty její nabudou vrchu. Já jsem tomu čelil již v dobách svého mládí, a tak jsem se již tehdá se svojí ženou, pozdější manželkou, pak chotí a nyní paní, dohodl...

Horníček: A - to je stále táž „soudružka“?

Werich: Ano, my jsme se (s manželkou) dohodli, že o všem budeme rozhodovat společně.

Horníček: To je moudré, velmi moudré!

Werich: O těch banalitách, o těch podružnostech, o těch obyčejných věcech denního života...rozhoduje manželka.

Horníček: O těch banalitách a podružnostech – jak říkáte – to je například?

Werich: Třeba - co s penězi, které vydělám nebo kam na dovolenou, nebo třeba kdy smím odejít a kdy se musím vrátit...

Horníček Čili takové ty běžné všední věci...

Werich: Kdežto takové důležité a zásadní věci, jako je náš poměr k Tchaj-wanu – to dělám já...

(Pro vaši informaci - zmínit „uliční výbor“ na scéně komediálního divadla v padesátých letech, to vyžadovalo doopravdy kus „občanské“ statečnosti, oba herci si zahrávali s nebezpečím uzavření jejich populárního divadla, ne-li ještě s něčím horším. Vládní nařízení o organizaci výkonných orgánů národních výborů č. 23/1954 Sb. uživalo pojem „uliční výbor“ pro pomocné sbory občanů, někdy také uliční výbory KSČ, se kterými mají pracovat a rozvíjet vztahy orgány státní moci - národní výbory...)

Vraťme se tedy na závěr ještě jednou k onomu povzdechu dvou moudrých klaunů - Horníčka a Wericha:

Horníček: Já si totiž myslím, že myšlení má budoucnost.

Werich: No doufejme, doufejme...

“Pivní řeči“ principálů patří tam, odkud nikdy neměly „vylézt“ - do hospody.

 A „náš poměr k Tchaj – wanu?“ Už jsme vám napověděli dost...

(A jen tak mimochodem - na závěr: „moudrý“ klaun – víte, co to kdysi bylo? Asi ne, s něčím takovým se dnes už nesetkáte...).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

15:16 Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a…