Mirko Raduševič: V rozdrobené společnosti prohrála levice

21.10.2017 21:34 | Zprávy

Poprvé v historii České republiky se do Sněmovny dostává devět politických subjektů.

Mirko Raduševič: V rozdrobené společnosti prohrála levice
Foto: politicalconsulting.sk
Popisek: Mapa kandidátů do Poslanecké sněmovny ČR

Výsledky: Volební účast se pohybovala kolem 60,8 procenta. Obsazení dolní komory parlamentu ČR: 78 křesel, ODS 25. Okamurova SPD a Piráti mají po 22 mandátech, KSČM a ČSSD po 15, KDU deset, TOP 09 sedm a STAN šest.

Prozatímní fakta

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek uvedl pro média, že hnutí chce v prvé řadě o složení nové vlády jednat s dosavadními koaliční partnery ČSSD a lidovci. Toto tvrzení potvrdil pro ČT i předseda Ano Andrej Babiš a dokonce tvrdil, že se již ozval jeden předseda koaliční strany, které to však neřekl.

Většina z devíti stran však oznámila, že s Hnutím ANO do vlády nepůjdou, a jako důvod uváděli jejich představitelé trestní stíhání Andreje Babiše.

Objevily se dokonce spekulace, že prezident Miloš Zeman mohl ze své funkce zrušit stíhání Babiše a Faltýnka.

První reakce: Překvapení, že je někdo překvapen

Při pohledu na volební výsledky lze konstatovat, že česká společnost je značně názorově rozdrobená a především ve svém rozhodování bezradná koho volit. Podle agentury ČTK umělci a další osobnosti v reakcích na volby vyjadřovali překvapení z velkého úspěchu populismu ve sněmovních volbách. Někteří z nich se obávají ztráty svobody. Nás však překvapuje jejich překvapení a jejich obava ze ztráty svobody. Mluví-li rovněž někdo o překvapivé ráně tradičním politickým stranám, jde o nepochopení vývoje společnosti.

Co je jasné a nepopiratelné je prohra české levice – ČSSD a KSČM. I přesto, že především ČSSD byla mnohokrát kritizovaná za svoje postoje a za svoji neskrývanou spolupráci a podporu kapitálu, nepodnikala žádné kroky, spíše naopak. Stejně její chování vůči EU a NATO mělo vždy alibisticky charakter a nevyjadřovalo vůli českého lidu. Ten toto vycítil a přiklonil se ke stranám, které vůči Unii vystupovaly kriticky. Shrneme - li toto v naší první reakci, česká levice celkově působila velice nevýrazně a ČSSD se nechovala jako levice, přestože se mohla již poučit z postupu britských laboristů (viz vystoupení Jeremy Corbyna v ČT: Levice musí spojovat lidi - ZDE). V roce 2016 u nás vystoupil J. Corbyn na pražském sjezdu Stran evropských socialistů a řekl: „Levice musí změnit ekonomickou agendu. Od doby Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana roste nerovnost po celé Evropě i ve Spojených státech amerických. Pokud se tím nebudeme zabývat, lidé nebudou ekonomickým ani politickým strukturám věřit.“ To bylo varování, které přišlo pro ČSSD téměř před rokem. Proto jsme do banneru k volbám dávali záměrně popisek „Levice – pravice – jedno jest?“. Pro ČSSD platí příslovečné: slova, slova a činy nikde...

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.