Miroslav Kulhavý: Když dva dělají totéž, není to totéž

23.02.2022 18:08 | Komentář

Neskutečně falešné kecy celého západního světa, a bohužel i ČR, se jako tsunami zvedla po rozhodnutí Putina vojensky posílit obranu samozvaných republik Doněcka a Luhanska. Každému spravedlivému se musí drát na rty výzva: Napřed vyřešte Kosovo, a pak teprve máte morální právo křičet do světa.

Miroslav Kulhavý: Když dva dělají totéž, není to totéž
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Před Rudým náměstím v Moskvě

Vyjádření americké ambasády v Praze je toho dokladem.

U.S. Embassy Prague: „Nalijme si čistého vína. Krym je Ukrajina, Doněck je Ukrajina, Luhansk je Ukrajina a žádným prohlášením V. V. Putina se to nezmění.“

Skromný dotaz, pane velvyslanče: Proč lít čisté víno do zablácených sklenic?!

Víno bez bláta se vůbec nevyskytuje tam, kde by USA musely nejdřív pro jeho čistotu vyklidit svou vojenskou základnu v Kosovu. A k tomu ještě přidat odůvodnění své asistence při instalaci kriminálníka a vraha, šéfa UCK Hashima Thaçi, prezidentem. Že je Kosovo černá kaňka NATO a EU, je zřejmé už dávno; tedy pojďme bez emocí vyhodnotit současnou situaci.

Vždy mám nejraději, když se události zařadí na časovou osu:

  1. Majdan – Na poslední chvíli odmítl proruský prezident Viktor Janukovyč podepsat smlouvu s EU, když dostal lukrativnější nabídku z Ruska. Po vyhrocených nepokojích, nepřehledně iniciovaných z různých stran, musel (po útoku i na prezidentský palác) Janukovič uprchnout a nastoupil proevropský Petr Porošenko.
  2. Puštěné otěže a otevřená brána silným nacionalistickým tendencím (i s oslavou Bandery a fašistickými projevy) v kombinaci s úpravou jazykového zákona, kdy ruština byla poslána o patro níže, došlo ke vzbouření zhruba 40 procent ruské menšiny v oblasti Donbasu a Luhanska.
  3. Ve snaze potlačit vzbouřence došlo k prudkým bojům s řadou obětí, civilisty včetně dětí nevyjímaje. Za účasti třetích stran bylo uzavřeno příměří prostřednictvím t.z. Minských dohod. Ty byly od února r. 2015 drobně, ale i ve větší míře čas od času porušovány.
  4. Opakovaně bylo Rusko samozvanými republikami žádáno jednak o uznání jako státního útvaru, nebo rovnou o přidružení k Rusku.
  5. K zabrání Krymu by asi tak jako tak došlo, ale tahanice kolem ruského jazyka (na Krymu přes 80 procent Rusů) a zájem Američanů o námořní základnu krok Rusů urychlil.

Současně pro dokreslení situace je potřeba připomenout příslib po jednání v r. 1997 Ruska a USA jako hlavního představitele NATO, že se toto voj. uskupení nebude stále více přibližovat k ruským hranicím. A to nepočítám jednoznačné vyjádření představitelů USA v r. 1990, že jakékoli přibližování nepřipadá v úvahu. Zásadní rána diplomacii byla udělena v r. 2008, kdy bylo nabídnuto Ukrajině členství v NATO. Abychom byli konkrétní, po příslibu z r. 1997 vstoupilo do NATO dalších 11 států + opakovaně Slovensko. Podíváte-li se na mapu, jsou to právě státy, které jsou nalepené na ruskou hranici.

Odhlédneme-li od všech výše uvedených skutečností, NELZE obecně dle mezinárodního práva se vstupem ruských vojsk do DLR a LLR souhlasit. Nic na tom nemění skutečnost, že se tak stalo bez jakýkoli obětí, naopak s vítáním a oslavou. Akce je pochopitelně bez mandátu OSN, ale to zásah v Kosovu byl bez něj také, a navíc s cca tisícem mrtvých vojáků a asi přes pěti sty mrtvých civilistů.

Pokud jde o bombasticky vyhlašované sankce, je potřeba zvážit, aby nenastala situace, že sankce poškodí mnohem více EU a USA než Rusko. Tedy nabádám k selekci a také k dodržování. V minulosti ve státech, jako je ČR, byla postižena řada firem, ale při pohledu na obchodní výměnu USA, Německa, Francie a dalších s Ruskem se mně „otvírá kudla v kapse“, nejen co se týká velkých objemů, ale dokonce i některá zaplněná místa, která pod sankcí jiní opustili.

Na závěr si nemohu odpustit otázku k těm (často z pětikolky), kteří dlouhodobě až fanaticky řvou směrem na Východ s poukazem na ruské kroky na mezinárodní scéně: Kde jste byli, když se „humanitárně bombardovalo“ a umírali nevinní? Částečně s nesouhlasem chápu; Havel to zaštítil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…