Miroslav Macek: Věda tak dlouho bojovala proti víře, až se stala sama náboženstvím

19.07.2021 13:07 | Glosa

Pondělní glosa Miroslava Macka

Miroslav Macek: Věda tak dlouho bojovala proti víře, až se stala sama náboženstvím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Je nabíledni, že záplav v Německu bude politicky zneužito k dalšímu hysterickému šíření zelené propagandy, během které se budou tak lehce rýžovat další peníze daňových poplatníků. Odborníci a „odborníci“ se sice snaží dokázat, že změny klimatu jdou na vrub činnosti člověka, ale stále je to jen jedna z hypotéz a skutečně vědecký důkaz chybí - ostatně, stačí se podívat do historie klimatických změn na Zemi jiným, než krátkodobým pohledem několika generací.

Věda tak dlouho bojovala proti víře, až se stala sama náboženstvím, a to značně nesnášenlivým, chovajícím se k nevěřícím způsobem téměř středověkým. Filosofové, kteří by se podívali na současnou situaci jinýma, než industriálně - ekonomickýma očima, bohužel nejsou k dispozici.

A tak se dále budou vyhazovat biliony a biliony na pochybné umenšení vlivu skleníkových plynů a jiného industriálního působení člověka, aniž bychom se vážně zamysleli, zdali nás nepohání jen nezměrná člověčí pýcha, že se nám podaří ukočírovat přírodní děje, o nichž vesměs nemáme ani ponětí, spojená se stejně nezměrnou hamižností.

Opět se nezastavíme a nezamyslíme se nad tím, co každodenně provádíme přírodě „natruc“, jak vůbec nebereme ohledy na její občasné dramatické výkyvy. Stačí se pak podívat na staré mapy osídlení (jeden příklad za všechny: voda při moravské povodni v roce 1997 nikde nedosáhla za hranice původních bran a hradeb Olomouce, stále však vesele stavíme obydlí na místech zvaných Černovír, V tůních, Na víru apod.), z pohorských vesnic se stěhujeme do nížinných paneláků naležato, jak říkám husté zástavbě na předměstích měst, stavebně často nepřizpůsobené případnému řádění živlů (opět jeden příklad za všechny: renesanční Raffelsbergerhof ve Weissenkirchen ve Wachau stojí poblíž Dunaje, ale vždy lehce přežil jakoukoliv povodeň, neboť silně zvýšené přízemí z kamene bylo postaveno tak, že mu voda neublížila, neboť jím mohla volně protékat a obytná patra zůstala nedotčena), řeky a potoky poutáme do betonových koryt (podívejte se na starou mapu, kolik měla například Morava v Litovelském Pomoraví v 18. století ramen a kolik má dnes), pole obděláváme často hanebným způsobem zcela bez ohledu na možné přírodní následky, a takto by se dalo dlouho pokračovat a pokračovat.

Jenže na pokorném návratu k přírodě, pokorném přijetí jejích rozmarů, a postupném pokorném přizpůsobování naší civilizace a našich životů proměnlivým přírodním jevům, se toho moc vydělat nedá.

Takže bohužel musíme počítat s tím, že mnohem větší škody, ztráty a životní tragédie nepřinese v toku času příroda, ale nové náboženství, tvářící se jako věda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…